Önök írják

Szenttamas.rs

 

Egy horvátországi származású, Szerbiából kivándorolt, Németországban élő tanár,

feleség, anya (és még egy tucat női szerep, s a sorrend is felcserélhető)

naplója a Szenttamás.rs portálon

15. rész

 

Lehetőség vagy átok?

A korai többnyelvűség lehetőség, ha annak fogjuk fel. Hány vegyes házasságban fordul elő, hogy a gyermekük mentális egészségét féltve, vagy pedig társadalmi okokból egynyelvű gyermekeket nevelnek, pedig csak egy kis erőfeszítésre lenne szükség a szülők részéről, hogy elindítsák gyermekeiket egy sikeresebb úton.



Egész egyszerűen arról van szó, hogy minden szülő a saját anyanyelvén, vagy egy általa tökéletesen beszélt nyelven szól a gyermekéhez, mindig. Ha pedig mégis váltogatnánk a nyelvet, akkor legyen egy bizonyos rendszer ebben, hogy a gyermek ne gondolja, mindegy mely nyelven beszél, mert így nagy esély van arra, hogy csak az egyik nyelvet szorítaná előtérbe. A kutatások és személyes tapasztalatom is azt mutatja, hogy még akkor is, ha lassabban tanul meg egy gyerek beszélni, megéri, hiszen a két- vagy többnyelvűség jó hatással van a gondolkodásra, a későbbi nyelvtanulásra és magára a gyermekre is. A többnyelvű gyermekek számára magától értődik, hogy vannak emberek, akik más nyelven beszélnek. Aki iskolás koráig csak egy nyelvet hall, az az iskola padban először nem érti, mit is csinálnak, amikor elkezdenek neki egy másik nyelvet tanítani. Vajdaságban, ahol nem csak a szerbbel mint környezetnyelvvel találkozik az elsős diák, hanem már angollal vagy némettel is, ne lepődjünk meg, ha zavar keletkezik gyermekünk fejében.

Gondolkoztunk már azon, hogy hogyan segíthetnénk gyermekünket a többnyelvűvé válásban? Esetleg tartunk attól, hogy baja lesz? Ha félünk, hogy mentális problémái lesznek, akkor gondolkozzunk el: ismerünk-e két- vagy többnyelvű embert? Valószínűleg igen, és abban is biztos vagyok, hogy nem okozott számára semmilyen hátrányt, vagy betegséget a több nyelv ismerete.

 

Atkins - bevezető szakasz

Lássuk, hogyan is működik az Atkins. Ha azt gondolod, hogy gyorsan lehet vele fogyni, leadod a túlsúlyod és egész életedre megmarad, akármit eszel is utána, tévedsz. Az Atkins egy életmód, amelyet lassan építesz fel.

Nem kell kalóriaszámolással szenvedned. Ha a sok kalória hizlalna, én nem fogynék: reggelire két főtt tojást, füstölt kolbászt, 50% zsírtartalmú sajtot és paradicsomot ettem. Ebédre levest és egy jó nagy töltött káposztát (nagyobb volt a szemem, mint a hasam, de megettem). Vacsorázni azelőtt sem szoktam, de újabban eszek pár falat kolbászt és sajtot, miközben férjemnek készítem, amit enni fog éjjel és másnap délelőtt, amíg dolgozik. És az olajos magvakról még nem is beszéltem. Azt is eszek naponta 1×. Ki szeretne így fogyni? Aki szeretne, olvasson tovább.

Kb. 2 hétig tart a bevezető szakasz, de ha valaki nagyon lassan fogy, magas az anyagcsere ellenállása, tovább is tarthatja. Én addig tartottam, amíg már csak 10-12 kg feleslegem maradt. Mit tilos fogyasztani: gyümölcsöt, kenyeret, tésztát, gabonát, keményítőt (burgonya, kukorica), tejet, joghurtot, túrót, olajos magvakat, kávét és teát. Én a kávét megtartottam, egy pici tejszínnel iszom.

Mit szabad fogyasztani: fehérjét (húst, halat, tenger gyümölcseit, tojást), zsírt, vajat, napi 8-10 dkg zsíros sajtot. Összesen napi 20g szénhidrátot.

Naponta két-három csészével (250ml) fogyasztható: lucernacsíra, arugula, zeller, cikória, metélőhagyma, uborka, endívia, édeskömény, jícama, fejes saláta, gomba, petrezselyem, zöldpaprika, retek, római saláta, sóska, amelyek gazdagok fitonutriensekben és rostokban.

Ha csak két csésze leveles zöldséget eszünk naponta, ehetünk mellé egy csésze másfajta zöldséget is, amelyeknek szénhidráttartalma kissé magasabb az előbbieknél: articsóka-szív, spárga, bambuszrügy, babcsíra, répalevél, brokkoli, kelbimbó, káposzta, karfiol, zellergyökér, mángold, kelkáposztalevél, pitypanglevél, padlizsán, pálmabél, fodros káposzta, karaláb, póréhagyma, okra, hagyma, tök, rebarbara, savanyúkáposzta, mogyoróhagyma, spárgatök, spenót, karóbab vagy vajbab, nyári tök, paradicsom, fehérrépa, sulyom, cukkini.

Ezek a dr. Robert C. Atkins Dr. Atkins forradalmian új étrendje című könyvben leírt élelmiszerek, amelyek közül nem tudjuk mindet a boltok polcain megtalálni. Válogassunk a vidékünkön található élelmiszerekből!

 

Gondolkodom a ketogén táplálkozáson

Amikor először hallattam, illetve olvastam róla a No Excuse Moms csoportban (Facebook), nem értettem és nem találtam egészségesnek.

Mivel most nagyon nagy figyelemmel olvastam el az Atkins könyvet, rájöttem, hogy az Atkins bevezető szakasza valójában a ketogén diéta. A bevezető szakasz után lassan elkezdtem beépíteni egy kis gyümölcsöt és joghurtot a táplálkozásomba. Ekkor kezdtem el tudatosabban figyelni testem jelzéseire, valamint a férjem is elkezdte megtapasztalni a diéta jótékony hatásait. Találkoztam dr. Boros G. László kutatási eredményeivel, amelyek bizonyítják, hogy a ketogén táplálkozás nem csak a cukorbetegséget, de a rákot is gyógyítja, hiszen miután ikertestvére rákban halt meg, amely később nála is kialakult, ezzel a táplálkozással gyógyította meg saját magát.

Találkoztam a Viva Natura youtube csatorna adásaival, ahol végre gondolkodó orvosok és egy dietetikus is megszólalnak. Beszélnek a cukor végnapjairól, valamint arról, hogy mennyit ártunk emésztésünknek a só elhagyásával és a gabonafélék túlzott fogyasztásával. Itt ismerkedtem meg a fermentálás fogalmával, és azt is itt tudtam meg, hogy a termo elésztő egészségkárosító. A kenyérsütés, házi joghurt készítés vissza-visszatér az életembe, a kovászos kenyér fogalma is fel-felbukkant.

A ketogén diétára visszatérve: úgy éreztem, és most is érzem, hogy nem igazán szeretném visszaépíteni az étrendembe a szénhidrátokat. Úgy gondolom, inkább arra törekszem majd, hogy ketózisból nyerje szervezetem az energiát, mert így igazán jól érzem magam. Ha pedig szénhidrátot eszem majd, akkor csak teljes kiőrlésű gabona és méz jöhet számításba. A kenyér pedig nekem nagyon ízlik kovásszal, a túrós pogácsa kovásszal pedig isteni. Természetesen megkóstoltam a műveimet, és komoly elszántságra volt szükségem, hogy csak keveset egyek belőlük. Egyelőre a gyermekeim fogyasztják ezeket, én pedig a ketózisra törekszem. Zsír, hús, zöldség. Kell ennél jobb? És a végén egy falat sültkrumpli, hogy a gyomor azt higgye, ezt evett – ahogy a megboldogult Gubina tatám mondta.

 

Lerakott karalábé

A Fitt Keto Diéta Facebook csoportban bukkantam a következő kincsre. Burgonya helyett karalábét használunk, és máris büntetlenül élvezhetjük eme finomságot. Olyan gyorsan fogyott, hogy kisült állapotában egészben lefényképeznem sem sikerült.

Hozzávalók:

2 nagy karalábé

4 tojás

1 szál kolbász

zsír

tejföl

A karalábét megpucoljuk és összevágjuk, majd odatesszük főni. A tojást is megfőzzük, és ha kész, kizsírozott tepsibe rétegezzük a felkarikázott kolbásszal együtt. Sózzuk és borsozzuk ízlés szerint, és tejföllel leöntve sütjük meg 200 fokon. A zsírtartalmát növelhetjük, ha a tejfölhöz tejszínt is adunk.






 

Berta Irma

(Forrás: Berta Irma blogja: http://berta-irma.com)

 

További írások a szerzőtől

Vissza a főoldalra