Önök írják

Szenttamas.rs

 

Egy horvátországi származású, Szerbiából kivándorolt, Németországban élő tanár,

feleség, anya (és még egy tucat női szerep, s a sorrend is felcserélhető)

naplója a Szenttamás.rs portálon

31. rész

 

Hogyan érjük el a ketózist?

- Igyekezzünk a nettó szénhidrátunkat 20g alatt, a bruttót pedig 35g alatt tartani minden nap.

- Figyeljünk oda a fehérjebivetelre. Ha fogyni szeretnénk, az ideális fehérjebevitelünk 1,2‒1,6 g testsúlykilogrammonként.

- Ne idegeskedjünk a zsírok miatt. Ketogén diétában az elsődleges energiaforrásunk a zsír, ezért együnk eleget, hiszen nem koplalással fogyunk.

- Igyunk elegendő vizet. Újabban Boros G. László azt vallja, hogy felesleges a vízívás, ha elég zsírt eszünk. Természetesen el tudom ezt képzelni, de nem értem – még. Egyelőre iszom vizet, annyit, hogy ne legyek szomjas és jól érezzem magam.

- Ne nassoljunk! A legnehezebb, legalábbis számomra, talán ezért is fogyok lassan.

- Kezdjünk böjtölni. Nagyon jól fel tudja pörgetni a fogyásunkat, ha pl. 20 órán át nem eszünk és 4 óra hosszában esszük meg az egy napi ételünket.

- Kezdjünk el edzeni! Először sétáljunk, majd ha már bírunk, kezdjünk el kocogni, futni. Ha van rá lehetőségünk, akkor járjunk edzőterembe, vagy keressünk edzésprogramokat az interneten.

 

Honnan tudhatjuk, hogy ketózisban vagyunk-e?

Vásárolhatunk ketózismérő tesztcsíkokat vagy vércukorszint-mérőhöz hasonlító ketontestmérőt. Ez utóbbit tervezzük, szóval, amint megvettem, írok róla.

Ezen felül a ketózis kezdetekor néhány napig a következőket tapasztalhatjuk:

- gyakori vizelési inger,

- szájszárazság,

- kellemetlen, acetonos lehelet,

- csökkenő éhség,

- energiaszint növekedés.

A ketogén diétának vannak fajtái. Hogy melyiket alkalmazzuk, a célunktól függ. Külön nem tárgyalnám, mert feleslegesnek találom. Úgy gondolom, azt kell ennünk, amitől jól érezzük magunkat és az egészségünket szolgálja. Ha valaki akkor érzi jól magát, ha hetente egyszer több szénhidrátot eszik, vagy gyors felszívódású szénhidrátot, akkor tegye azt. Én nem érzem ezt fontosnak. Amikor elérem a célom, akkor lehet, hogy fogok enni gyümölcsöt is, de addig hiába írok róla, ha nem tapasztaltam meg, mit történik olyankor és hogy érzem magam.

Forrás: ruled.me

 

Olvasónapló

Eve O. Schaub: Year of no sugar (Egy cukormentes év) – 1. rész

Egy könyv, amelyről csak nagyon-nagyon rövid beszámolókat találtam magyar nyelven, és mind ugyanazt írták le. Érdekelt, miről is szól pontosan, ezért megrendeltem.

Egy család egy éven át nem evett cukrot, javult az egészségügyi állapotuk, jobb lett a közérzetük – ennyit azonnal leszűrhetünk, hiszen majdnem mindenki tisztában van vele, hogy nem kellene annyi cukrot ennünk, amennyit. De vajon ki az, aki meg is tenné ezt? Ki tud kilépni a cukor fogságából? Ki meri ezt megtenni? Vállalni, hogy UFÓnak tartsák vagy őrültnek?! Egy család megtette, és ennek mi a jelentősége? Egy rendes, igazi, valódi táplálékot fogyasztó világban nem lenne ebben semmi különös. Abban a világban, amelyben például angol nyelvterületen egyszerűen csak szemétnek nevezik a gyors ételt, amelyet mégis állandóan rengeteg ember fogyaszt, nagyon furcsa jelenségről van szó.



A mű előszavát David Gillespie a Sweet Poison (Édes méreg) című könyv szerzője írta, elmeséli saját fogyását és cukormegvonását, amelyre az 5. és 6. gyermeke (ikrek) érkezése előtt került sor. A férfi félt, hogy túlsúlyosan nem tud majd segíteni feleségének, és a hat gyerek igazán nagy kihívást jelent majd nekik. Érdekes felvetései vannak, például elgondolkodott, miért nincs edzőterem a szabadon élő majmok számára. Diétájában azt az elvet alkalmazta, hogy ami édes volt, nem ette meg. Olyan zsírosan táplálkozott, ahogy csak akart, és sajtot is evett. A fenn említett könyvében pedig összefoglalta mindazt, amit tapasztalt és tudományos magyarázatot is adott mindenre.

Eve O. Schaub életébe a férje által nézett videó hozta el a változást. A könyv elején meglepődve tapasztaltam, hogy ő is pont azt a videót nézte meg, amelyet én is nem sokkal a könyv megrendelése előtt. Dr. Robert Lustig Sugar: The Bitter Truth (Cukor: A keserű igazság) című videó indította el a családot azon az egy éves utazáson, amelyet az írónő leír. Dr. Lustig előadásának fontos pontjait is belefoglalta könyvébe, amelyek a fruktóz veszélyességére hívják fel a figyelmet. A szerző kapcsolatba lépett a fenn említett orvossal, akinek a tanácsait követve végezte a család a kísérletet.

Eve egész életében imádta az édeset, és soha sem kellett diétáznia. Kisgyermekként is szeretett sütni, saját maga elkészíteni a desszertet, mindazt, amit most egy évre feladott. Eve megemlít néhány fontos dolgot dr. Lustig előadásából, majd elmeséli, hogyan tervezte meg kísérletét.

A szerző elmondása szerint táplálkozásuk normálisnak volt mondható, odafigyeltek, hogy a hús hormonmentes legyen, a kukorica GMO nélküli stb. Eve és férje a gyermekeik születése előtt a vegetáriánus vizeket is bejárták, két évtizedig nem evett a szerző húst. A hölgy apósa is az egészséget keresve próbált ki néhány táplálkozásformát, és harminc év vegetáriánus táplálkozás után egyik napról a másikra áttért az Atkins-diétára. Steve, Eve férje pedig szintén kapható volt mindenféle fogyókúrára. A gyermekeik viszont, az ötéves Ilsa és a tízéves Greta sírásban törtek ki. A szülők viszont a projekt értelmét abban látták, hogy ha az egész család benne van, nem pedig csak egy személy.

A kísérlet kezdete előtt ki kellett dolgozniuk a szabályokat, és minél többet tudtak meg a táplálkozásról, annál jobban összezavarodtak. Amikor először találkozott azzal a szemlélettel, hogy a kukoricaszirup káros, nem tudta mire vélni. A lánya születésnapján egy másik anyuka megkérdezte Evetől, hogy mit tartalmaznak a cupcake-ek. Ő elmondta, és az anyuka a vanília (aromára) azt mondta, hogy a lánya nem eheti, mert kukoricaszirupot tartalmaz és a kislány hiperaktív lesz tőle. Eve itt nagyon meglepődött, mert úgy hitte, hogy amit otthon, szeretettel készít az ember, az egészséges. Amikor megértette, mit is mondott neki az anyuka hajdanán, észrevette, hogy szinte az összes élelmiszer tartalmazza a magas fruktóz tartalmú kukorica szirupot.

Tervük pedig az lett, hogy egy éven át nem fogyasztanak:

fehér cukrot

barna cukrot

nádcukrot porcukrot

magas fruktóz tartalmú kukorica szirupot

kristálycukrot

melaszt juharszirupot

mézet lepárolt cukornádszirupot

agavét

mesterséges édesítőszert

gyümölcslevet

Ez alól kivételt képeztek a következő esetek:

1. A család havonta egyszer ehetett cukortartalmú desszertet.

2. A család minden tagja választhatott egy kivételt magának, amely csak kevés cukrot tartalmaz.

Emellett Greta is vezetett naplót a tapasztalatairól, mert édesanyja kíváncsi volt a lánya véleményére is, amelyből találunk részleteket a könyvben. Csak a gyerekekre vonatkozott: születésnapi bulikon ők magunk dönthették el, hogy esznek-e édességet vagy nem. A személyre szabott kevés cukrot tartalmazó kivételek pedig Evenek egy pohár vörösbor volt, Stevenek szénsavas üdítő vagy kávé, a lányoknak pedig a gyümölcslével édesített lekvár. A születésnapi bulikról szóló kivétel vonatkozott az iskolára is, ahova, otthonról vitték az ételt, de, ha az iskolában kaptak még édességet, szabadon dönthettek róla, hogy elfogyasztják-e vagy sem. Egy szabály volt, amely erre vonatkozott: meg kellett mondaniuk mindenféle következmény nélkül.

 

Folytatjuk.

 

Mi a fontos a gyereknevelésben? – 3. rész

Sugárzás – 1. rész

Hallottuk valahol, hogy a sugárzás káros, ennek ellenére a wifit eszünk ágában sincs kikapcsolni. Miért? Mert megszoktuk, hogy a nap minden pillanatában elérhetőek vagyunk, bármikor bármit megnézhetünk. De egészen biztos, hogy biztonságos módját választottuk az a kényelemnek? Járjunk utána.

Először elmesélném a saját tapasztalatainkat. Mivel gyerekkoromban nem volt mikrohullámú sütőnk, nem is használtam. Aztán, amikor végre lett, élveztem, hogy minden nagyon gyorsan felmelegszik, egész addig, amíg fonott kalács készítéshez a mikróban melegítettem meg a tejet. Ott álltam a szerkezet előtt, és mivel sok tej kellett, ezért többször is melegítettem, majd nem sokkal később elkezdett fájni a fejem. Amikor utána jártunk, megtudtuk, hogy eléggé egészségtelen lesz az étel, amelyet mikróban melegítünk.

A wifit sokáig nem használtam, aztán az okostelefon megvásárlásával mégis elkezdtem, de nem mindig. Csak akkor volt felkapcsolva, amikor kellett. Ekkor figyeltük meg, hogy a fiunk nem mindig alussza ki magát nappal. Megesett, hogy alig tudott elaludni, és három óra hossza alvás után is nagyon fáradt. Pár ilyen eset után eszünkbe jutott, hogy kapcsoljuk ki a wifit. Ádám 10 perc múlva aludt. Ezután, ha nem bírt elaludni, megnéztük, hogy be volt-e kapcsolva wifi a lakásban, és ilyen esetben mindig be volt. Amikor kikapcsoltuk, 5-10 perc múlva aludt. Kata szintén nem tud elaludni, ha megy a wifi, kivéve, ha valami miatt kivételesen nagyon fáradt, de akkor is felébred és sír. Volt, hogy este felejtettük bekapcsolva a wifit miközben filmet néztünk, és ő egyszer csak felébredt és keservesen sírt, nem akart visszaaludni. Fél óra szenvedés után eszünkbe jutott, hogy ránézzünk a routerre: ment a wifi. Kikapcsoltuk, 15 perc múlva mélyen aludt. Kell ennél több bizonyíték? Ha igen, olvasson tovább.

Számos országban betiltották a mobiltelefonok és a wifi használatát az iskolák, fiatal gyerekek és a magzatok körül.

Franciaországban törvény szabályozza, hogy tilos az óvodákban; az iskolákban pedig csak akkor lehet a wifi bekapcsolva, ha használják. Az embereket pedig informálják a környezetükben lévő sugárzás erősségéről. A mobiltelefon reklámoknak világosan fel kell hívniuk a figyelmet a készülék nem fej mellett történő használatára, és a csomagolásnak tartalmaznia kell az ehhez szükséges eszközöket. Sok tanulmány találta károsnak ezeket a modern technikai eszközöket a gyerekek agyára nézve, hiszen a rájuk erősebben hat a sugárzás, mint a felnőttekre. A folyamatos 2,4 GHz-es sugárzás pedig neurodegenerativ betegségekhez vezethet.

 

Folytatjuk.

Forrás: https://www.collective-evolution.com/2018/03/20/why-multiple-countries-have-banned-wifi-cell-phones-around-schools-young-children-fetuses/

 

Fasírt (kenyérmentes)

A receptért kattintsanak ide:

http://berta-irma.com/fasirt-kenyermentes

 

Berta Irma

(Forrás: Berta Irma blogja: http://berta-irma.com)

További írások a szerzőtől

Vissza a főoldalra