Önök írják

Szenttamas.rs

 

Egy horvátországi származású, Szerbiából kivándorolt, Németországban élő tanár,

feleség, anya (és még egy tucat női szerep, s a sorrend is felcserélhető)

naplója a Szenttamás.rs portálon

34. rész

 

Édesítőszerek kontra méz

Manapság a diéta, az egészséges életmód egy megvásárolható termékből álló változatos élelmiszereket felsorakoztató, kényelmes életmód, amelyben mindenből csipeget az ember, de valójában semmit sem evett. Szép ígéretekkel kecsegtetnek az édesítőszerek is, amelyek azt sugallják, hogy továbbra is fogyaszthatjuk kedvenc nyalánkságainkat mindenféle mellékhatás nélkül, miközben karcsúak és makkegészségesek leszünk. Biztos, hogy nem vernek át minket? Tényleg egészségesek a mesterséges édesítőszerek, a méz pedig tiltólistás a cukorbetegek számára?

Mégis mi a probléma az édesítőszerekkel?

Az, hogy nem ismerjük a valódi hatásukat. A cukor káros mivoltát közel 100 év intenzív használat után kezdték felfedezni, és még mindig nem jutott el az emberekhez, illetve nem elég széles körben. Sokan vannak, akik szerint a kicsi nem árt. Most pedig, ha az édesítőszereket tesszük górcső alá, mi a helyzet? Az, hogy nem ismerjük őket és hatásukat eléggé. Bármilyen természetes anyagokról van szó, biztos, hogy izolálva minden más anyagtól, amely természetes állapotában megtalálható mellettük, ugyanolyan természetesnek veszi a szervezetünk. Mekkora az a mennyiség, amit képes tolerálni a szervezetünk? Amíg viszont ezekre nincs konkrét válasz, addig inkább ne kockáztassunk.

A különféle cukoralternatívák is jó megoldásnak tűnhetnek, viszont egyet ne feledjünk el: mindenhol a világon az ott található cukortartalmú élelmiszerekből nyerték és nyerik ma is a cukrot. Azért fizetünk horribilis összegeket bizonyos cukrokért, amelyek szinte megegyeznek a répacukorral, mert messziről hozták őket. A nádcukor szinte ugyanaz, mint a répacukor, a barna cukor pedig az előzőleg eltávolított melasszal visszaszínezett fehér cukor. A melasz viszont kis mennyiségben van jelen a barna cukorban, tehát a vitamin és ásványi anyag tartalma is elenyésző. A kókuszvirágcukor szintén nem a legjobb választás, mivel az Amerikai Diabétesz Egyesület figyelmeztetése szerint más cukrokkal lehet dúsítva, valamint kalóriatartalma megegyezik a nádcukoréval, vagy minimális eltérést mutat a répacukorhoz képest. Glikémiás indexe tényleg alacsonyabb, mint a répacukoré, de nem annyira, hogy pénzt adjunk érte, mivel tényleg elenyésző számról van szó.

Miért jó a méz?

A Paleomedicina oldalán található cikkben ez áll: „A tudományos vizsgálatok és ismeretek alapján azonban egyre inkább nyilvánvaló, hogy a méz ma is az egyetlen bizonyítottan nem egészségkárosító édesítőszer.” Kb. 20g az a fruktóz mennyiség, ami elfogyasztva még nem okoz gondot. Ezen felül viszont az említett forrás szerint már jelentkezik magas vérnyomás, a gyulladásos faktorok emelkedése, húgysavszint emelkedés, hízás és fáradtság. Ezenfelül a fruktóz okolható a hízásért, amit nem csak a paleomedicina oldalán olvastam, hanem dr. Robert Lustig Fat Chance című könyvében is.

A cukoralkoholok sem egészséges alternatívák, hiszen daganatképző hatásukkal is számolni kell. Előállításuk során pedig fontos, hogy tiszta formában állítsák őket elő, ami viszont nem mindig történik így. Például a xilit előállítása közben keletkező galaktitol nagyon káros a szervezet számára. „Többek között szürkehályogot okozhat és májkárosodáshoz vezethet” - áll a paleomedicina oldalán.

A cukorbetegek sokszor félnek a mézfogyasztástól, pedig a paleomedicina csapata szerint ez felesleges: „Kutatócsoportunk eredményei valamint betegeinktől szerzett tapasztalataink alapján azonban az a véleményünk, hogy ennek a két felhozott oknak valójában nincs köze a cukorbetegség szövődményeihez és kialakulásához. Az élelmianyagok glikémiás indexe önmagában nem jellemzője a tápanyag egészséges voltának. Valamint önmagának a vércukor emelkedésnek sincs jelentősége a cukorbetegség szempontjából. A cukorbetegség esetén a problémát a gyulladásos faktorok megemelkedése, valamint az extrém mértékű szénhidrátfogyasztás jelenti. Egy átlagos cukorbeteg étrendjében, ha édesítőanyagként használja a mézet, az kb. 10% vagy kevesebb lesz az egyébként általa elfogyasztott összes szénhidrátmennyiséghez viszonyítva.”

Emellett szerintem mindenki tudja, hogy az édesítőszerek gyárakban készülnek, a mézet pedig méhek készítik (az igazi, házi mézet). Már ennek is elégnek kellene lennie ahhoz, hogy meghozzuk az egészségünket támogató döntést, és ne a mások által ránk erőltetett, becsomagolt édesítőszert vegyük, hanem bízzunk a természetben.

Források: https://napitaptudas.blog.hu/2016/06/15/kokuszvirag_cukor_es_tarsai_egeszseges_cukor_
alternativak_vagy_csak_jol_marketingelt_termekek
https://www.paleomedicina.com/hu/blog/2016/02/a-mez-az-egyeduli-egeszseges-edesitoszer-meg-a-cukorbetegek-szamara-is?blogpage=2

 

A ketogén diéta világhódítása

Amíg be nem léptem egy angol nyelvű ketogén babás csoportba, nem értettem, mire fel ez a hatalmas ketogén diéta ellenesség. Már a csapból is az folyik, hogy mennyire káros és egészségtelen, és általában tanult emberek nyilatkoznak róla, főleg dietetikusok. Rippel Feri már 7 éve él e szerint az életmód szerint, és az újságokban az jelenik meg, hogy életveszélyes a diétája. Az ember pedig elhiszi, el sem gondolkodik rajta, miközben minden más, „5 nap alatt -10kg” diétát elhisz és kipróbál, de ezt nem meri, mert „veszélyes”.

De mire fel történik ez a boszorkányüldözés?

Az említett csoportban láttam, hogy az amerikai anyukák, kismamák a hízás elleni mentsvárként tekintenek rá, és sokan, amint megtudják, hogy babát várnak, vagy pedig hízni kezdenek a várandósságuk elején, azonnal elkezdik a ketogén táplálkozást életvitelszerűen folytatni, ahogy írják, hogy minél egészségesebbek legyenek ők is és a babájuk is. Megmondom őszintén, én féltem volna állapotosan elkezdeni, de most, hogy egyre jobban kiismerem magam a ketogén táplálkozás világában, értem az összefüggéseket, hogy mi miért történik a testemben, tudom, hogy a harmadik babámat, sőt a negyediket is ketogén táplálkozást folytatva szeretném kihordani, és szoptatni.

Amerikában már egyre több család szeretné nem a klasszikus, túlnyomóan szénhidrátokat tartalmazó hozzátáplálást csinálni, nem szeretnék, ha gabonát enne a gyermekük, inkább ketózisban tartják a babákat továbbra is. No, ezt meg miért teszik?! Miben is vannak a babák, amíg anyatejjel táplálják őket? Ketózisban! Az anyatej szénhidrát tartalma nem túl magas, ezért nem a tejcukor ad a babáknak energiát, hanem a ketontestek. Igaz, nem 20g alatt tartják a babák szénhidrátbevitelét, amíg szopnak, de egy gyenge ketózis jön létre, mivel a babák sok energiát használnak el növekedésre. Azt állítják, hogy nem szükséges vizet adni a szoptatott csecsemőknek. Én ezzel nem egyezem, mivel ha szomjas, igyon, de miért állítják ezt?! Most tessék megkapaszkodni: azért, mert a szervezetük anyagcserevizet állít elő, ugyanúgy, mint minden más emberé. A zsírokból vizet állít elő a szervezetünk.

A lányommal való várandósság alatt, illetve sajnos csak az elején, tudják, mitől voltam rosszul? A szénhidrátoktól. Ha reggel kenyeret is ettem, akkor bizony hamarabb láttam viszont, mint szerettem volna. Akkor már nem faltam az édességet, tehát nem tudom, mi lett volna, ha csokoládéval mérgezem magam, de a liszttel nagyon nem tudtam kibékülni. A tejfölös lepényt egyetlen egyszer kívántam meg, aztán tanultam az esetből.

És miért nem terjed ez a táplálkozásmód gyorsabban?



Képzeljek el, mi történne a világban, ha az emberek elkezdenének e szerint táplálkozni! A szegény, falusi parasztbácsikák, kis termelők, akik az állataikat és növényeiket megbecsülik, kinn legeltetik a mezőn, szépen meggazdagodnának, az élelmiszeripari cégek és a nagy földterülettel rendelkező, állatokat nem tartó nagygazdák pedig szépen lehúzhatnák a rolót. És még valaki: a gyógyszergyárak, ami Amerikában már el is indult, hiszen egyre több kutatásuk kerül zsákutcába, a hatalmas cégek híres kutatói pedig máshova mennek, például botoxot gyártani. Az amerikai betegbiztosítók elkezdték támogatni az egészség megőrzésére és a biztos gyógyulásra irányuló kutatásokat, mert nekik is jobb, ha az emberek befizetik a pénzt, amely a biztosítónál marad, és nem kell azt az egészségügynek kifizetniük kezelésekre. Számomra ez igen sokat mond, és az Ön számára?

 

Mi a fontos a gyereknevelésben? – 4. rész

Sugárzás – 2. rész

A wifi és a mobiltelefonok az embereket a mikrohullámok egyik fajtájának teszik ki. A wifi sugárzás káros hatásai: például reprodukciós képességekben jelentkező problémák, immunrendszeri problémák, stresszprotein képződés az agyban, módosult agyfejlődés, alvási és memória zavarok és agytumor fejlődés. Egy kísérletben arra a következtetésre jutottak, hogy a wireless sugárzás csökkenti az agysejtek számát, azok elhalását okozva az agy memóriáért és tanulásért felelős központjaiban. A már 50 percig az agyhoz közel tartott wifi sugárzást kibocsátó eszköz (mobiltelefon) megnöveli a glükóz szintet a sugárzásnak legjobban kitett részben. Kutatások azt is kimutatták, hogy az alacsony intenzitású mikrohullámoknak való kitettség csökkenti a melatonin szintet, ami nem csak az alvási ritmusunkban játszik fontos szerepet, de mivel ez egy antioxidáns, segít helyrehozni a sérült DNS-t és lecsökkenti a ráksejtek növekedését.

Ezek fényében feltehető a kérdés, hogy mi a fontosabb: az egészségünk vagy a kényelmünk? A gyermekeink egészsége vagy a kényelmünk. Könnyebb a gyerekeket a „villanypásztorok” valamelyik fajtájára bízni, mint foglalkozni velük és folyton a kérdéseikre válaszolni, de tényleg megéri?

És amikor mi magunk is egyfolytában villogó fények, hangzavar közepette próbálunk bármit is elvégezni, mennyivel vagyunk produktívabbak, vagy mennyivel vagyunk kevésbé azok? Aki nem hiszi, járjon utána. Ha nem meg a hirtelen csendre váltás, akkor próbálkozzunk meg a komolyzenével. Utána pedig vonja le mindenki saját maga a következtetést. Ha pedig vannak unalmas percek a munkahelyünkön, tanulhatunk is, olvashatunk könyveket, nézhetünk olyan videókat, amelyek segítenek a tudásunk fejlesztésében. Ha már használunk modern kütyüket, miért ne használhatnánk őket valódi tudás megszerzésére?

Forrás:

https://www.collective-evolution.com/2018/03/20/why-multiple-countries-have-banned-wifi-cell-phones-around-schools-young-children-fetuses/

 

Fitt keto sós muffin

A receptért és további írásokért kattintsanak ide:

http://berta-irma.com/fitt-keto-sos-muffin

 

Berta Irma

(Forrás: Berta Irma blogja: http://berta-irma.com)

További írások a szerzőtől

Vissza a főoldalra