Egyházi élet

Szenttamas.rs

 

BETLEHEMI BÉKELÁNG TÖRTÉNETE ÉS JELENTŐSÉGE

A Betlehemi láng története a XI. századig nyúlik vissza, mikor II. Orbán pápa felhívására az olaszországi Firenzéből fiatal lovagok csoportja Jeruzsálembe ment, azzal a céllal, hogy a reményt jelképező békelángot elhozzák városuk lakosainak.

Visszatérésüket a pápa már nem élte meg. A lovagok ugyanis három évvel később, 1099-ben épp karácsony előtt érkeztek csak vissza Firenzébe, az út viszontagságaitól megtörve. A békelángot a helyi katedrálisban helyezték el, az emberek innen vitték tovább saját otthonaikba. Ez volt a középkor első és utolsó békelángja, amelyet egyenesen Krisztus szülőhelyéről hoztak.

A Betlehemi láng újkori története Ausztriában kezdődött 1986-ban. Valójában nem a cserkészek indították újra útjára, akik azóta is az egész világon terjesztik, hanem Linz város egyik televíziós karácsonyi műsorának alkotói, akik ezzel próbálták felhívni az emberek figyelmét egy sérült gyerekek megsegítésére szervezett rendezvényre. 1989 karácsonyán a hagyományt a helyi cserkészek folytatták, akik a lángot a posztkommunista országokba is elvitték.

Azóta évről évre Bécsből − cserkészek kíséretében − rendszerint egy-egy gyermek indul Jézus születésének helyszínére, hogy a jászol helyén épült templomban, a Születés Bazilikában található örökmécsesből lángot vegyen. Lámpásba zárva hozzák aztán repülővel Bécsbe. A hagyományt a járványhelyzet alatt is folytattuk. Az osztrák cserkészektől Hegyeshalmon a határkőnél vettük át a Betlehemi Békelángot, majd az előírásokat betartva továbbítottuk a betlehemi békelángot. A nemzeti Betlehemi Békeláng átadó ünnepségünket tartottuk meg Budapesten a Kapucinus Templomban, amelyen magyarországi és határon túli cserkészvezetők is részt vettek. Ezt követően a betlehemi láng szállítása speciális lámpákkal és örökmécsesekkel történik, a legváltozatosabb módon: autóval, autóbusszal, vonattal, kerékpárral, vagy akár gyalog is szállítják, és adják kézről-kézre a cserkészek, hogy elvigyék otthonainkba a kárpát-medence több településén, hogy ott karácsonyig folyamatosan égjen.

Kiemelném, hogy az idei évben második alkalommal nem csak a Kárpát-Medencébe, hanem a Külföldi Magyar Cserkészszövetség Amerikai kerületében is átadásra kerül a betlehemi békeláng. A Betlehemi Békelángot New Yorkban, New Brunswickban és Clevelandban is továbbítják a cserkészek.

A Betlehemi Láng elsősorban arra emlékeztet, hogy Isten egykor emberré lett, és ma is közel van hozzánk, és szeret minket. Ugyanakkor a láng a béke hírnöke is (német neve Friedenslicht - “békeláng”), hiszen Betlehemben Jézus születésekor az angyalok énekükben békességet kívántak minden embernek (Lk 2, 14). A láng tehát Isten szeretetének és békéjének üzenetét hordozza.

A cserkészszövetségeink feladata, hogy hirdesse a láng fontosságát! Eljuttatjuk minden csapatunkhoz éppen ugyanúgy, ahogy most a többi testvér cserkészszövetségünk teszi azt ebben az időben Komáromban, New Brunswickon, Beregszászon, Kézdivásárhelyen, Budapesten, Csúzán és Stuttgartban.

A gyertyával gyertyát gyújtva továbbított láng, a béke lángja azt is jelképezi, hogy akárcsak a lángot, a békét is embertől emberig kell továbbítani. Az összetartozás, a biztonság, a kölcsönös bizalom és szeretet jele ez a láng.

 

 

Szöveg: Vajdasági cserkészek

Közzétette: Németh Dezső

szenttamas.rs