Hírek

Szenttamas.rs

 

Egy asztalnál a környezetvédők és a politikusok

 

Munkajellegű megbeszélést tartottak szerdán a szenttamási községháza kistermében az önkormányzat, valamint a helyi, a verbászi és a topolyai környezetvédő egyesületek képviselői. Az összejövetelt néhány héttel ezelőtt a szenttamási Ökológiai Mozgalom kezdeményezte, de a koronavírus-járványra vakó tekintettel csak most került rá sor.

 

A megbeszélésen a szenttamási önkormányzat részéről Radivoj Debeljački, polgármester, Milica Zarić, polgármester-helyettes, Zoran Dudvarski, polgármester-segéd, Ilija Gazepov, a községi tanács környezetvédelmi tanácsosa és Danijela Vujačić, az urbanisztikai osztály vezetője volt jelen. A topolyai ökológiai mozgalmat Cservenák Péter, a verbászi „zöldeket“ Ratko Đurđevac, a szenttamási környezetvédőket pedig Dragan Kurjački képviselte. A találkozó fő témája a Krivaja folyó és a Bácskai Nagycsatorna vizének jelenlegi állapota, a vizek további szennyezésének teljeskörű megszűntetése, továbbá a környezetvédők és az önkormányzat jövőbeni konkrét együttműködésének megalapozása volt.

Cservenák Péter, a bajsai Jelenért és Jövőért Környezetvédelmi Mozgalom elnöke szerint őszinte és nagyon fontos gesztus volt a szenttamási önkormányzat részéről, hogy egy asztalhoz ülhettek a község és a környezetvédők képviselői. Mint mondta, ők is próbálkoztak hasonló jellegű összejövetelt szervezni, de az nem volt ennyire sikeres: − A legfontosabb talán az, hogy a szenttamási polgármester észrevette, igenis fontos a regionális együttműködés, és hogy próbálunk összehozni egy olyan találkozót, ahol a három község képviselői, a felügyelők, továbbá a szennyezők is jelen lennének. Ezen pedig őszintén, nyílt lapokkal kell megbeszélni a dolgokat, és létrehozni egy jövőbe látó stratégiát, ugyanis rájöttünk arra, hogy ha csupán helyi szinten foglalkozunk egy-egy problémával, az nem vezet kellő eredményhez. Ez, amit Topolyán beleengednek a Krivajába, ha tetszik, ha nem, itt köt ki Szenttamáson. Tulajdonképpen a Bácskai Nagycsatorna és a Krivaja szennyezése az, ami összeköti a három község környezetvédő egyesületét, és azért vagyunk itt, hogy megtaláljuk az utat ennek a globális problémának a megoldásához. A környezetvédőket tömörítő ZORT asszociáció is azért alakult meg, hogy egységesen tudjuk fellépni, hiszen a közmondás is úgy tartja, hogy „egységben az erő”.

Ratko Đurđevac, a verbászi Ökológiai Mozgalom elnöke szerint a találkozó jelentősége nem csupán azt hivatott bizonyítani, hogy a községi hatalom és a civil szektor a környezetvédelmi kérdésekben (is) tud együtt dolgozni, hanem az, hogy a fontosabb döntések alkalmával kikérik a civil szektor, rajtuk keresztül pedig közvetlenül a polgárok véleményét. Ilyen módon elkerülhetők az elhamarkodott lépések, és több idő marad az olyan dolgokra, mint például a környezetvédelmi hatástanulmányok kidolgozása, amelyek a későbbiekben közvetlenül és konkrétan befolyásol(hat)ják az emberek életét: − Minden szempontból építő és munkajellegű találkozóról beszélhetünk, amely keretében több olyan környezetvédelemhez kötődő dologról szó volt, amit a szenttamási önkormányzat már megvalósított, és amiről egyáltalán nem volt tudomásunk. Kihasználtuk a lehetőséget, és felkínáltuk segítségünket a jövőbeni szenttamási szennyvízhálózatra való csatlakozás fontosságának, és az ehhez kapcsolódó tapasztalatok és szakmai ismeretek lakossági körben való edukációjához. Részünkről elhangzott egy olyan javaslat, miszerint Szenttamás (is) csatlakozhat(na) a verbászi szennyvíztisztítóra, de ez nem kapott pozitív visszhangot. Elfogadásra került viszont a szenttamási „zöldek” elnökének javaslata, miszerint szakértők bevonásával a Krivaja folyó szennyezéséről közös találkozót kellene szervezni Bácstopolya, Kishegyes és Szenttamás községek képviselőivel, mert a régóta fennálló probléma megoldása közös ügy – fogalmazott Đurđevac.

A kétórás megbeszélést követően a szenttamási Ökológiai Mozgalom elnöke, Dragan Kurjački ugyancsak elégedett volt, de kiemelte, az esetről-esetre történő megbeszélésekre és a konkrét intézkedésekre egyelőre várni kell. Szerinte fontos, hogy megtört a jég, kezdetét vette egy komoly párbeszéd az önkormányzat és a környezetvédők között, s ez jó jel, hiszen a környezetszennyezési problémák megoldása nem az egyik vagy másik fél hatáskörébe tartoznak, hanem közösek. És amennyiben mindkét fél részéről megvan a tenni akarás, a problémák sokkal hatékonyabban és könnyebben megoldhatók: − A Krivaja szenttamási részének további szennyezését egyesületünk megakadályozta ugyan, de a folyó felső részén történő szennyezésnek már nem tudjuk elejét venni, ezt az ottani önkormányzatoknak és környezetvédőknek közösen kell(ene) megoldani. Nem tudjuk ellenőrizni például azt, hogy a szennyezett Krivaja vizével mekkora földterületeket öntöznek, milyen kultúrákat termesztenek, és hogy ebből a vízből mennyi és milyen szennyezettség szívódik fel például a sárgarépába, vagy a burgonyába, ami később emberi fogyasztásra kerül. Egyesületünk egy magánszemélytől kapott drón segítségével néhány hónapja ellenőrizni tudja úgy a folyókat, mint a zöld felületeken történő változásokat, ezzel pedig elejét tudjuk venni a további szennyezéseknek. Ez sajnos csak Szenttamás területére vonatkozik. A következő igen fontos dolog, amit mielőbb meg kellene oldani, az egymás közötti, azaz a községi hatalom és a civil szervezetek közötti kommunikáció. Például egyesületünk tudott az önkormányzat által néhány héttel ezelőtt szervezett nagyszabású fásítási akciójáról, melynek keretében mintegy 6000 db különböző fajta facsemetét ültettek el. Azt viszont csak a mai ülésen hallottuk, hogy ezek gondozásával, illetve a kiszáradt facsemeték cseréjével kapcsolatban a község ötéves szerződést írt alá a Belgrádi Egyetem Erdészeti Karával, magyarán a facsemeték öt évig megfigyelés alatt állnak. Az ilyen és hasonló dolgokról értesíteni kell(ene) a nyilvánosságot, hiszen nagyon sok esetben azt tapasztaltuk, hogy az elültetett facsemetéket teljesen elhanyagolják, és azok többsége egy idő után kiszárad – magyarázta Dragan Kurjački. A kérdésre, hogy a keddi megbeszélésen milyen határozatok születtek elmondta, legfontosabb, hogy a Krivaja szennyezését illetően a szenttamási önkormányzat képviselői hamarosan találkoznak Kishegyes és Bácstopolya község képviselőivel, azt követően pedig újra közös találkozót szerveznek a környezetvédőkkel, amelyre meghívják a szennyezőket is. A szenttamási környezetvédők elnöke egyúttal annak a reményének adott hangot, hogy ezzel ténylegesen felgyorsulnak a Krivaja és a Bácskai Nagycsatorna szennyezésének megállítására irányuló folyamatok.

 

Paraczky László

szenttamas.rs