Művelődés

Szenttamas.rs

 

A Szabadkai Zeneiskola érettségizői Szenttamáson is bemutatkoztak

Csaknem három évtized után újra élőben láthatott és hallhatott szimfonikus zenekart a szenttamási közönség, mégpedig a Szabadkai Zeneiskola Szimfonikus Zenekarát, diákokkal, tanárokkal együtt. A Magyar Nemzeti Tanács támogatásával a Vajdasági Magyar Szövetség szenttamási Női Fóruma szervezésében szombaton, május 14-én a Zsebszínházban, 19 órai kezdettel a szabadkai középiskola szimfonikus zenekarának hangversenyét tekinthették meg az érdeklődők. Az egykori moziterem az utolsó helyig megtelt a komolyzene kedvelőivel, akik  Paskó Csaba karmester vezényletével G. Verdi, D. Popper, M. Bruch, M. Darius és J. Brams műveiből hallhattak összeállítást. A helyszínen hallottuk, hogy a műveket előadó, Szenttamáson fellépő diákokat még tavaly decemberben választotta ki egy szakmai zsűri. A csellón, hegedűn és szakszafonon játszó éretségizőket, továbbá a két szólistát szűnni nem akaró vastaps kísérte le a színpadról.

A 148 éves hagyományt ápoló Szabadkai Zeneiskola állami intézmény, és az országban egyedülálló a maga nemében, hiszen a zenei oktatás két szinten és két nyelven folyik: alapfokon és középiskolai szinten; magyar és szerb tannyelven. Alapszinten több mint 500 tanulója van, a középiskolába pedig mintegy 100 tanuló jár, akiknek az általános tárgyak oktatását is az anyaiskolában biztosítják. Azok a diákok, akik az alapfokú zenei képzésben vesznek részt, közel 20 hangszer közül választhatják ki, hogy melyiken szeretnének játszani. A középiskolások 6 oktatási szakon folytathatják zenei tanulmányaikat, mégpedig az ének-zenei, az elméleti, a jazz-zenei, az etnomuzikológiai, az egyházzenei és a zenei produkció-hangrögzítés szakokon.

Arról, hogy a zeneiskola zenekara és érettségizői hogyan jutottak el a tájolási program keretében többek között Szenttamásra, és az ehhez fűződő egyéb részletekről Barlai Edit igazgatónőt és Paskó Csaba tanárt faggattuk. Az igazgatónő kérésünkre elmondta, az iskola minden tanév folyamán 4 fontos projektet valósít meg. Ebből kettő a zenekari órák eredménye: az I. félévben a karácsonyi koncert, a II. félévben az érettségiző diákok koncertje, zenekari kíséretként. Utóbbi egyedülálló az országban.

Barlai Edit igazgatónő

− Mikor az 1950-es években szárba szökkent a gondolat, hogy az eminens diákok zenei tanulmányaik végén jutalmul zenekari kísérettel játszhatnak, akkor az még a szabadkai Filharmónia „ajándéka” volt. Azóta ezt a szerepet átvette a zeneiskola zenekara – magyarázta az igazgatónő. Mint mondta, az intézményben egy bizottság decemberben meghallgatja a generáció felkészültebb diákjait és közülük egy szakmai zsűri választja ki, ki is játszhat zenekarral. Az idén 6 diák lett megszavazva ebből (a IV.) az osztályból, és ők jutottak el Szenttamásra. Maga az érettségi koncert tehát egy nagyon komoly, hosszadalmas munka eredménye. Ahhoz, hogy a gyerekek többsége, akik kicsi koruk óta gyakoroltak, eljusson erre a szintre, több száz órát kell gyakorolni a hangszeren.

A tájolás során lassan a hetedik fellépéshez érkeztek. Próbáljuk meg röviden felvázolni, hogyan is kezdődött az egész.

Sokan és sokat dolgoztak azért, hogy egy ilyen koncert létrejöhessen. Úgy gondoltuk, jó lenne, ha a befektetett idő és munka gyümölcsét másokkal is megosztanánk, azaz több helyre is elvihetnénk a szimfonikus zenekari hangzás élményét. Az volt a kiindulópont, hogy olyan helységekbe megyünk, ahonnan a diákjaink jöttek, ahonnan elindultak; hogy be lehessen látni egy zenei horizontot: honnan indult, és hová jutott. Tanulságos és érdekes pillanat az, amikor a diák a volt tanár, az ismerős, rokonok előtt játszik. Most, amikor már 6 helységben felléptünk, kialakult egy kép, hogy Vajdaságban hol, milyen érdeklődésre számíthatunk. Sok helyen kellemes meglepetés volt, hogy értékelték a jövetelünket. Persze, volt olyan is, ahol kevesebb volt az érdeklődés, de ez is a történet része, tapasztalat – mutatott rá a zeneiskola igazgatója. Hozzátette: az idén az MNT támogatta a tájolás egy részét. Jó érzés tudni, hogy van, ki fontosnak tartja a jövő nemzedék zenei-ízlés formálását.

Mi mindent hoztak magukkal az eddigi koncertek, és hogyan tekintenek minderre a diákok?

Ha röviden kellene válaszolni, három szóban azt mondanám, hogy a tapasztalatot, csapatmunkát és felkészültést mindenképpen magunkkal kell vinni, elsősorban azért, mert az ilyen turnéknak is megvannak a maga szépségei és nehézségei. Előbbi alatt a sikert értem, utóbbinál pedig azt, hogy az utazások és a fellépések is igen kimerítőek a diákok és a tanárok számára is. A csapatmunka viszont azért fontos, mert előjön a siker érzése, azaz, hogy közösen megcsináltuk – mutatott rá az igazgatónő.

A csapatjátékot illetően Paskó Csaba zenetanár elmondta, az egész csak együttesen, közös erővel működik: − A tanár feladata, hogy támogassa a diákot, ami nem csak a zenekari hangzást emeli, hanem a diákok tapasztalatát: hogyan is kell zenekarban játszani. Így zenekari tudásuk tanáraik mellett izmosodik, erősödik. Maga a turné, illetve a koncert pedig az érettségizőknek csiszolja a felkészülést. Bár az évek folyamán már sokszor közönség elé lépnek, egy egész zenekarral játszani, ahol ők a főszereplők, ritka kiváltságos pillanat. Mindannyiuknak egy életre szóló élmény ez a fellépés − mondta a zenetanár, aki három éve vezeti a szimfonikus zenekart.

− Egyszerűsítve a dolgokat, azok a diákok játsszák el darabjaikat, akik érettségiznek, és az elmúlt négy évben jól teljesítettek, versenyeken voltak, szorgalmasak, megmutatták, hogy hangszerüknek, illetve a szólóéneknek kiváló ismerői, megadatik nekik a lehetőség, hogy a másik félévben az érettségi vizsgán kísérje őket a szimfonikus zenekar. A többiek egy zongorakísérettel vizsgáznak egy vizsgabizottság előtt. Egyébként is a gyerekeknek hetente kétszer be kell ülni a zenekarba gyakorolni, ami számukra egy kiváló gyakorlási lehetőség, ugyanis a végzősök 90 százalékából soha nem lesz ünnepelt szólista. Ugyanis vagy tanárok lesznek, vagy jobbik esetben egy jobb nevű zenekarba szerződnek és dolgoznak. Ez mind benne van az oktatási programban. Azonban évvégére elkészül egy csodálatos, szép anyag, amit úgy éreztük, ki kell vinni az intézmény falain kívülre, több helyre is bemutatni. Ma Szenttamáson például játszani fog László Blanka, aki csellón érettségizik, Bakos Rebeka hegedűn, Molnár Csilla és Mészáros Brigitta szólóénekből, Sretenović Miloš szakszafonon fog játszani. A produkciók annyira jók, és tökéletesek, hogy kár őket csak egyszer eljátszani, egyszer bemutatni – magyarázta Paskó Csaba. Mint mondta, tavaly kezdték, és ezidáig Topolyán, Zentán, Törökkanizsán tartottak koncerteket, ugyanakkor a karácsonyi és újévi koncerteket is több helyre elvitték. Szenttamás előtt Bácskertesen adtak egy ugyancsak gyönyörű hangversenyt.

Hangverseny Szenttamáson 2016. május 14. képek

Hangverseny Szenttamáson 2016. május 14. képek

Hangverseny Szenttamáson 2016. május 14. képek

Hangverseny Szenttamáson 2016. május 14. képek

Hangverseny Szenttamáson 2016. május 14. képek

 

P. L.