Hírek

Szenttamas.rs

 

Szenttamáson járt Ivica Dačić

 

A szenttamási Pavlović családnak örökre emlékezetes marad a keddi nap, ugyanis rangos hazai és külföldi vendégeket fogadtak családi házukban. Náluk járt Ivica Dačić kormányfő-helyettes, külügyminiszter, Vladimir Cucić menekültügyi kormánybiztos, Jan Lueneburg az OEBS képviselője, Ignacio M. az UNHCR képviselője, Phillipe Guex svájci nagykövet, továbbá a szenttamási önkormányzat képviselői Neško Čestić polgármester vezetésével.

 

Ünnepélyes keretek között adták át kedden Szenttamáson az első épületanyag-csomagot, amelyet a Szerb Köztársaság Regionális Lakásügyi Projektumának keretében a menekültek házainak javítására és felújítására szántak. Az épületanyagot Dejan Pavlović és családja kapta, akik 22 évvel ezelőtt a háborús övezetből menekültek és települtek le Szenttamáson.

Mint elhangzott, a projektum keretében a 13 millió eurós térítésmentes támogatás legnagyobb része az Európai Únió adománya, amivel 900 lakásügyi problémát szeretnének rendezni, négyféle módon. 319 esetben épületanyag-csomagok, 250 esetben falusi házak vásárlása, 200 esetben lakásépítés és 120 esetben montázsház építéséről van szó.

Ivica Dačić kormányfő-helyettes, külügyminiszter és a menekültek tartós integrálódási folyamatát koordináló bizottság elnöke felszólalásában kiemelte, a projektum Szerbia mellett átfogja Bosznia-Hercegovina, Horvátország és Montenegró területét is, a célja pedig a menekültek kérdésének tartós megoldása: A program adományokon alapul. Ezúton szeretnék köszönetet mondani minden nemzetközi adományozónak és államnak, amelyek támogatták az elképzelést, és ennek köszönhetően az meg is valósult. Nagyon hosszú idő telt el a háború óta, és még mindig jelentős azon személyek száma, akiknek menekültstátusuk van, nincsennek megoldva a lakás- és egyéb kérdéseik. Tudomásom szerint Szerbiában 1516 ezer ilyen családról van szó, akik Bosznia-Hercegovina és Horvátország területéről menekültek ide – mutatott rá Dačić. Emlékeztetett arra, hogy az országban rajtuk kívül még közel 200 ezer koszovói menekült él, ami méginkább okot ad arra, hogy az elkövetkező években a menekültkérdés tartósan megoldódjon. Mint mondta, a négy ország számára közel 500 millió eurót láttak elő, ebből Szerbiának jár a legtöbb pénz, mert sajnos a legtöbb menekült itt él: Még nem sikerült a teljes összeget összegyűjteni, ezért kérjük a nemzetközi közösséget, hogy ne álljon el ettől a programtól. Sokan tévesen értelmezik az eszközök gyűjtését, és kölcsönnek ítélik meg. Hangsúlyozom, ez nem kölcsön, hanem vissza nem térítendő támogatás, amihez a rászoruló családok pályázat útján juthatnak hozzá emelte ki a kormányfő-helyettes. Megismételte, az eszközöket négyféle módon osztják ki a menekülteknek, az épületanyag-csomag mellett falusi házak vásárlása, lakás- és montázsházak építése lehetséges.

Dejan Pavlović és családja 22 évvel ezelőtt a háborús övezetből menekültek és települtek le Szenttamáson. A házigazda, aki szüleivel és testvérével a Vukovár melletti Dályáról (Dalj) 1995-ben menekült Szerbiába, elmondta, először óbecsei rokonoknál húzták meg magukat, később a szülők egy kisebb házat vásároltak Szenttamáson: Közgazdasági technikus végzettségem van, és feleségemmel valamint három kislányommal 9 évvel ezelőtt vettük meg ezt a házat. Vert falú, nagyon rossz állapotban lévő épület volt, de a család lassanként igazi otthonná varázsolta. A Regionális Lakásépítési Projektum keretében 9000 euró értékben kaptunk épületanyagot, amelynek segítségével megoldódott az új tető, a kémények és az esővízelvezető csatornák kérdése, de már csináljuk a homlokzat egy részét, a szigetelést, padlózatot és a fürdőszobát is  – mondta. Hozzátette, az épületanyagot több fázisban kapták, nemrégiben érkeztek meg a csövek a félig kész fürdőszobához. A Pavlović család a mai látogatás alkalmával új külső és belső nyílászárókat, és a plafon készítéséhez szükséges gipszlapokat kapott: Amennyiben ezek beépítésre kerülnek, a következő támogatás alkalmával a laminált padlózat, a fürdőszoba-felszerelés és a homlokzathoz szükséges épületanyag is megérkezik – magyarázta a házigazda, aki egyúttal családja nevében megköszönte a támogatást.

Egyszerűen szép dolog ebben a programban támogatni azokat, aki rá vannak szorulva. Tegnap még ők voltak társadalmunk legsérülékenyebb rétege. Köszönve az összefogásnak és a kormány alelnökének, Ivica Dačić úrnak, lehetőségünk van megköszönni minden EU-s szervezetnek, a sportegyesületeknek és külön a svájci nagykövetnek Phillipe Guex úrnak a támogatást. Szenttamás minden háború elől menekülőt befogadott, így a legutolsó hullámmal érkezőket is tárt karokkal vártuk.  Bízunk abban, hogy sikerült beilleszkedniük, és továbbra is támogatjuk őket – emelte ki felszólalásában Neško Čestić szenttamási polgármester. A jelenlévőket emlékeztette arra, hogy az önkormányzat külön eszközöket biztosított a hadirokkantak számára, mert őket sem szabad elfelejteni.

Ivica Dačić Szenttamason

Ivica Dačić Szenttamason

 Paraczky László