Kiadványok

Szenttamas.rs

A KEZDÉS HATALMA
Kézikönyv magyartanároknak

         Az újvidéki Magyar Nyelv és Irodalom Tanszéken évtizedek óta tartanak tanári továbbképzéseket, amelyeken a szervezők az oktatásban felhasználható segédanyagokkal látják el a résztvevőket. Néhány éve a tanszéki hallgatók szakmai gyakorlatainak portfóliója is bekerült a programba, a negyedéves és a mesterhallgatók vizsgatanítása mint modell ötleteket ad a gyakorló tanároknak egy-egy módszertani egység feldolgozásához. A szakmai szemináriumok szervezői, Hózsa Éva és Horváth Futó Hargita jelenleg tanári kézikönyv összeállításán dolgoznak. A Tanítástaktika című csaknem hétszáz oldalas e-book válogatás a hallgatók általános és középiskolai tantervek anyagát feldolgozó óraterveiből és kompetenciafejlesztő feladatlapjaiból.
– Lassan egy évtizede kísérjük figyelemmel a tanárjelöltek munkáját, a kezdők lelkes akcióit, miközben arra is törekszünk,Kézikönyv címoldala hogy a magyar nyelv és irodalom módszertana mint tantárgy hatékony és funkcionális legyen, valamint méltó helyet kapjon a tantárgyak sorában. Az újvidéki Magyar Nyelv és Irodalom Tanszék negyedéves hallgatóit arra motiváljuk, hogy az egyetemi kurzusok és az iskolai gyakorlat keretében használják fel mindazt, amit eddig magukba szívtak, mert kellő szaktudás és szaknyelvi ismeret nélkül elképzelhetetlen a tanterembe való belépés. A negyedévesek és a mesterhallgatók többsége kitartóan kutat, figyelmük az e-tanulásra, az intermediális és interdiszciplináris távlatokra is kiterjed. A vizsgaórák zöme kellemes meglepetéssel szolgál, főként, ha a villózó módszerek mellett a kellő szakmai elmélyültség is érvényesül. Arra gondoltunk, hogy a vizsgaórák számára a kimenet lehetőségét is biztosítanunk kell, ezért vontuk be hallgatóinkat a magyartanári továbbképzés folyamatába. A tanárjelöltek fellépése kezdetben egyszerű színfoltnak tűnt, ám idővel a kollégák is rádöbbentek arra, hogy a kezdő tanár tevékenysége rendkívüli értéket képvisel. Az óra-bemutatók során friss tudás, fiatalos lendület tapasztalható, a befogadó pedig rácsodálkozik arra, hogy mennyire benne kell élnie a tanárnak a kortárs közegben ahhoz, hogy a tanteremben fásultan üldögélő diákokat megmozgassa. Az órákról való utólagos beszélgetés a tanulói visszacsatolásra is kiterjed, sőt utólag újabb ötletek, sajátos tanári fogások merülnek fel, az interpretáció pedig őszinte önértékeléssel társul. Ezek a felemelő percek az egyetemi oktatókat is lelkesítik, ezért úgy döntöttünk, hogy egy különleges tanári kézikönyv kiadására vállalkozunk, mégpedig a kezdő tanár révén közelítünk a manapság egyre nyugtalanítóbb „hogyan csináljam?” kérdéshez. Elkezdtük tehát gyűjteni az óraterveket és a feladatsorokat, de a kiadás menete meglehetősen körülményes. Tanóra-archívumunk egyre bővült, mire tehát eljutottunk az e-könyv szerkesztésének kezdő lépéseihez, a szelekció ugyancsak nélkülözhetetlenné vált – nyilatkozta lapunknak Hózsa Éva.
A kiadványban szereplő óratervek, illetve feladatsorok, találékony ötletek azoktól a tanárjelöltektől származnak, akik ma már tanítanak, esetleg posztgraduális képzésre iratkoztak, vagy még az egyetemi műhelyben tevékenykednek. Céljaink közé tartozik a további kapcsolattartás, és mindig öröm, ha a tanári pályán tevékenykedő fiatal kolléga időnként megosztja velünk élményeit, vagy a módszertanórák és szakmai továbbképzések vendégeként újra belép a tanszéki tantermekbe, hogy a tanárságát működtető titkos hajtóerőről is vallomást tegyen. Tanári kézikönyvünk rendhagyó gyűjtemény, mert a kezdő tanár szemléletmódjáról nyújt képet. Irodalom- és nyelvtanórák sorjáznak ebben a válogatásban, amelyek az általános és a középiskolai tanár ötlettárának megújítását, a tanári kompetenciák változását, a digitális éra kihívásainak végiggondolását teszik lehetővé abban a korban, amikor az olvasás és a szövegértés válságáról beszélünk, amikor mikrokörnyezetünkben is mindez óriási problémát okoz. Nem feledkezhetünk meg arról a szempontról sem, hogy a vajdasági magyartanárok munkája mennyire befolyásolta a tanárjelöltek sikeres iskolai belépőjét, a tanári munka komplexitás-igényét. Mentorként, „mögöttesként” ugyanis rengeteget segítettek a tanárjelöltek felkészítésében, koncepciójuk és óraterveik kialakításában. Ezzel a kiadvánnyal a közoktatásban kutakodva tevékenykedő kollégáinknak is szeretnénk köszönetet mondani – mondta Horváth Futó Hargita.
Az elektronikus kötet kiadója a Bölcsészettudományi Kar, kiadását a Szekeres László Alapítvány és a Bethlen Gábor Alap támogatta. A tanári kézikönyv megjelenése február közepére várható, és az őszi tanári továbbképzésen kerül kiosztásra a tanároknak.
A kiadvány fedőlapját Kiss Natália készítette.
Forrás:
http://www.magyarszo.com/hu/2240/kultura_irodalom/107296/A-kezdés-hatalma.htm