Hírek

Szenttamas.rs

 

Nem nyitják meg a Zmaj utcát a forgalomnak

Már az ülés elején kiérződött, hogy nagy politikai csatározásra kell számítani a szenttamási Községi Képviselő-testület 3., rendes ülésén, amelyet csütörtökön, augusztus 25-én tartottak a községháza nagytermében. A reggel 9 órára összehívott ülésre a házelnök Radivoj Paroški 23 napirendi pontot látott elő, az ellenzék viszont bővíteni szerette volna a listát. Branko Gajin, a nevét viselő Polgárok Csoportja frakció vezetője javasolta, hogy a képviselők nyissanak vitát arról, miért pont községünkben a legdrágább a földgáz és a távfűtés, és ugyanez miért olcsóbb a környező községekben. Kezdeményezte továbbá, hogy a 21. és 22. pontot vegyék le a napirendről, hiszen azok az új önkormányzati, továbbá igazgatóbizottságok, valamint a község által alapított intézmények bizottságainak új tagjai kinevezéséről szólnak, közben a hatalmi (SZHP – VMSZ SZSZP) koalíció az ellenzéket meg sem kérdezve jelölte ki az új tagokat. Kezdeményezését mindössze hét képviselő támogatta, Neško Čestić polgármester pedig elvetette a felhozott vádakat, és megígérte, hogy a polgároknak a gáz, illetve a távfűtési díj tekintetében elfogadható árakat kínálnak fel. Az ülés első kilenc napirendi pontját vita nélkül elfogadták a képviselők. Ide tartozik többek között a község alapszabályzatának harmadik módosításáról szóló határozat, a községi mezőgazdasági földterület védelmére, rendezésére és használatára vonatkozó éves program felelős szervének a kinevezéséről szóló határozat, a köztulajdonban lévő területekről a termény betakarításáról szóló határozat, valamint a községi tulajdonban lévő ingatlan bérbeadásáról szóló határozat módosítása. A 10. napirendi pont, amely a község területén lévő utakra és az azokról szóló határozatra vonatkozott viszont másfél órás vitát hozott a KKT ülésén.

Mint elhangzott, a Zmaj utca, Szenttamás egyik legrégibb és legszebb utcája az elmúlt három év alatt teljesen fel lett újítva, amikor a községben a Szerbiai Szocialista Párt volt hatalmon. Az akkori polgármester, Zoran Mladenović (SZSZP) elmondta, az utca teljesen újjáépült, és másfél évvel ezelőtt, amikor átadták rendeltetésének, teljesen lezárták a forgalom elől. Azóta kizárólag gyalog és kerékpárral lehet közlekedni, azzal, hogy az itt lévő üzletek ellátása folyamatos. Az utca kialakításakor a legújabb törvényeket, szabványokat és európai mércéket tartották szem előtt, így csaknem az összes vezetéket a föld alá helyezték, az utcára padokat, szemétgyűjtőket, kerékpártartókat helyeztek, a járda mellé fákat és virágokat ültettek stb. A több évig húzódó felújítás csaknem 800 ezer euróba került, viszont ez a hely most a szenttamásiak egyik büszkesége, ahol bármikor nyugodtan játszhatnak a gyerekek, és sétálhatnak a felnőttek. Közben petíció indult, amelyben az utca forgalom előli lezárása ellen tiltakoztak az aláírók. Az utca „megnyitása” a Szerb Haladó Párt szenttamási szervezetének választási ígéretei között is szerepelt. Mint mondták, amennyiben hatalomra kerülnek, az utcát újra megnyitják a forgalom számára. A KKT ülésen erről csaknem másfél órán keresztül folyt a vita. Az ellenzék szerint a haladók egyetlen olyan érvet sem tudnak felmutatni, amely indokolná az utca újbóli megnyitását a gépjárművek számára. Branko Gajin képviselő felszólalásában kifejtette, azzal, hogy az utcát lezárták, a város szívében még nem oldódott meg minden probléma, a település más részében élő polgároknak pedig teljesen mindegy, hogy itt közlekednek-e járművek vagy sem. Őt követően a vitába még kilenc képviselő kapcsolódott be, akik különböző érvekkel próbálták alátámasztani igazukat. Milena Alargić, a SZHP frakcióvezetője szerint az utca „külsején” semmit sem fog változtatni, ha járművek is keresztülhaladnak rajta, ugyanis az itt áthaladó forgalmat korlátozni és felügyelni fogják. Golubski Nestor (SZSZP) a KKT elnökhelyettese szerint a kérdésről referendumon kellene dönteni a szenttamási polgároknak. Zoran Mladenović újra szót kért, és felszólította a képviselőket, hogy ne szavazzanak az utca megnyitására. A végeredmény azt lett, hogy az utca újbóli megnyitásra tett kezdeményezés nem kapott elég szavazatot. A jelenlévő 27 képviselőből ugyanis csak 13-an támogatták a javaslatot (a SZHP 12 szavazat és a VMSZ 1 szavazat), kilencen ellenezték (a SZSZP 7 szavazat és Zoran Dudvarski –Polgárok csoportja 2 szavazat), öten pedig tartózkodtak (Branko Gajin Polgárok Csoportja).

A csaknem ötórás ülés a szünet után folytatódott, amikor a képviselők határozatot hoztak az épületek bontásának módjáról és feltételeiről, továbbá módosításra került a Községi Egészségügyi Tanács megalakításáról szóló határozat. Vita nélkül elfogadták a községi költségvetés 2016. januárjúniusi időszakra vonatkozó jelentését, valamint a beszámolót a Kultúrotthon 2015. évi munkájáról. Az ülés folytatásában a Graditelj Közvállalat 2015. évi munkájáról Darko Nenezić, a vállalat megbízott igazgatója számolt be. Elmondta, hogy a beszámoló, amit minden képviselő megkapott, egyúttal a vállalat személyi igazolványa, amely külön kitér a Graditeljen belüli munkaegységek munkájára és az ott dolgozók teljesítményének értékelésére. A vállalat hosszú idő után újra pozitívan gazdákodik, és még saját tartalékai is vannak.

Neško Čestić polgármester, aki az előző hat hónapban volt a Graditelj megbízott igazgatója arra a megjegyzésre, hogy a vállalat sokkal jobban teljesítene, ha magánkézre kerülne, elmondta, a közvállalatok privatizációjáról a szerb kormány dönt. Kifejtette, nem az a döntő, hogy a válallat jól, illetve rosszul gazdálkodott, hiszen a folyamatot a magánosítási ügynökség ettől eltekintve bonyolítja le.

Đorđe Debeljački, a községi tanács kommunális kérdésekkel megbízott tagja elmondta, az előző évekhez képest a Graditelj nagyon sokat lépett előre: Tavaly szeptember óta jelentősen erősödött a vállalat pénzügyi mérlege, ami a vezetőség jó munkájára és a még jobb munkaszervezésre utal. Erről tanúskodik a revizori bizottság jelentése is. A vállalat épülete és gazdasági udvara évtizedekig egy szeméttelepre hasonlított, amelyet rövid idő alatt újjávarázsoltak, lényegesen csökkent a vállalat iránti adósok száma, nincsenek tovább kedvezmények a „kivételes” adósok számára stb.

Jovan Tutorov képviselő nehezményezte, hogy a vállalat már több éve halogatja az emésztőgödrök ürítésére szolgáló tartálykocsi beszerzését, amire égető szüksége lenne a szenttamásiaknak. Mint mondta, a vállalat több járművet vásárolt más célokra, az emésztőket viszont magánkézen lévő felszereléssel ürítik, a megtelt tartálykocsikat pedig a településen kívül, ismeretlen helyeken ürítik ki.

Dr. Živko Nastić (SZHP) képviselő szerint az elmúlt 16 évben mindegyik hatalomnak kötelessége lett volna a település egy-egy részén megoldani a szennyvízelvezetőt: Nem tartálykocsikról és emésztőgödrökről kellene beszélgetnünk, hanem konkrét szennyvízelvezető hálózat kiépítéséről. Ha van erről projektum, akkor mielőbb hozzá kell látni a munkához – emelte ki a párt tartományi képviselője.

A jelentést végül szavazattöbbséggel elfogadták.

A KKT 3. ülésének folytatásában magánokokra hivatkozva benyújtotta lemondását a Graditelj megbízott igazgatója Darko Nenezić, helyére a testület a vállalat megbízott igazgatójává az újvidéki Božo Dragičević építészmérnököt nevezte ki. A Kultúrotthon új megbízott igazgatója Branislava Sekulić lett, a Sport és Üdültetési Központ megbízott igazgatója pedig Bojana Jokić. Ugyancsak leváltásra kerültek a közválallatok, intézmények és a község által kinevezett bizottságok tagjai is, az új tagok kinevezését pedig a képviselők szavazattöbséggel elfogadták.

A politikai elletmondásokkal, civakodással és iróniával teli ülés végén a szokásos képviselői kérdések is elhangzottak.

A KKT 3. rendes ülésén készült képek

A KKT 3. rendes ülésén készült képek

A KKT 3. rendes ülésén készült képek

A KKT 3. rendes ülésén készült képek

A KKT 3. rendes ülésén készült képek

Paraczky László