Hírek

Szenttamas.rs

 

A bombázásokra és az áldozatokra emlékeztek Szenttamáson

 

A NATO bombázás áldozataira emlékeztek ma Szerbia-szerte. A légicsapások 19. évfordulóján először gyászmisét tartottak, majd a szenttamási ortodox templom udvarában lévő emlékműnél koszorút helyeztek el a 90-es évek háborúiban, továbbá a NATO bombázásokban életüket vesztett civilek és katonák emlékművénél. A megemlékezésen elhangzott, 1999-ben, miközben az ostromlástól védte magát, Szerbia kiállt az összes állam szuverenitása és a nemzetközi törvények védelme mellett, és szembement a NATO-val.

Szenttamás polgármestere, Radivoj Paroški alkalmi beszédében emlékeztette a jelenlévőket a 19 évvel ezelőtti, 78 napon át folyó bombázásokra, amelyek több ezer áldozatot, felbecsülhetetlen anyagi kárt, megmérgezett természetet és kiszakított független autónom tartományt eredményeztek. Kiemelte, azon az estén az albán szélsőségesekkel közös agresszió indult az akkori Jugoszláv Szövetségi Köztárasaság ellen, a 78 napon át tartó bombázások következtében pedig több mint 2000 civil és mintegy 1000 katona vesztette életét: ‒ Az Irgalmas Angyal elnevezésű hadműveletben az országot teljesen tönkretették, az infraktruktúra hatalmas károkat szenvedett, kulturális műemléket, hidak, kórházak, iskolák, óvodák semmisültek meg, és több százezer ember kényszerült elhagyni otthonát. A nép megtörése volt a cél, közben pedig férfiak, nők, idősek, gyermekek, terhes nők estek áldozatul. Mindannyian emlékezünk a szirénázásokra, amelyek újabb és újabb támadásokat jeleztek. A sziréna hangja akkor egy évtizedet, egy népet, generációkat bélyegezett meg, a hang elvette a gondtalan gyermekkor, a békés öregkor, az izgalmakkal teli ifjúkor, az első szerelem, az egyetemista éveket mindannyiunktól – mondta a polgármester.

A NATO erői 1999 március 24-én kezdték el bombázni Jugoszláviát. A légvédelmi szirénák először 19 óra 45 perckor szólaltak meg. A JSZK elleni bombázások indítékaként azt hozták fel, hogy 1999 februárjában és márciusában sikertelennek bizonyultak a koszovói válság megoldásáról szóló rambouillet-i és párizsi tárgyalások. A 78 napig tartó légitámadásban becslések szerint legalább 2500 polgári lakos, katona és 167 rendőr halt meg, a sebesültek száma több mint 12 ezer volt, közöttük 2700 gyermek.





 

szenttamas.rs

(Fotó: A. Š.)