Kultúra

Szenttamas.rs

 

Tribün és szavalatok a Kultúrotthon udvarában

Szavalással és új versek bemutatójával kezdődött a szenttamási Kultúrotthon udvarában vasárnap este az a tribün, amelynek fő témái a novemberben sorra kerülő Lenka Gyűrűje Díj odaítélésének kritériumai voltak, valamint a költők motiválása a pályázaton való részvételre.

A Lenka csillagképében elnevezésű, interaktív, szavalatokkal tarkított tribün vendégei Jana Aleksić, Dragan Jovanović Danilov, Vojislav Karanović, Blagoje Baković és Miroslav Aleksić költők voltak. A Lenka gyűrűje – a legszebb szerelmes pályázat szakzsűrije képviseletében dr. Dragana Todoreskov és prof. Biljana Puškar, továbbá az est moderátora dr. Zoran Đerić volt jelen.

A vendégeket és a jelenlévőket először Milica Zarić, a Kultúrotthon igazgatója köszönötte, aki elmondta, a tribünt az ünnepélyes díjkiosztó kísérőrendezvényeként szervezték, de ugyanez vonatkozik a szombaton az intézményben megtartott képzőművészeti műhelymunkára is: − Az udvarban és a galériában a hétvégén több mint 30 festő dolgozott, és igen sok érdekes alkotás készült. A november közepére tervezett díjkiosztóhoz kapcsolódó rendezvénysorozatot a jövő héten monodrámával folytajuk – mondta az igazgató.

A tribünt Zoran Đerić vezette, aki arra kérte a jelenlévő költőket, hogy hozzászólásaik és szavalataik mellett mások által írt szerelmes versekről is szóljanak, illetve az olyan cikkekről, könyvekről, amelyek témája a szerelem. A versekkel tarkított beszélgetés közben Blagoje Baković a közönséghez fordult, hogy támogassák a kezdeményezést Lenka és Lazar közös szobrának elkészítéséről: − A pár ennél sokkal többet is érdemel, például utcát vagy teret is lehetne elnevezni róluk. Az övékhez hasonló esküvőket is lehetne szervezni, ami felelevenítené azokat az időket, amelyben a szerelmespár élt. Ha az olaszok Romeó és Júlia történetéből hatalmas turisztikai látványosságot alkottak, akkor miért ne tehetnék ezt a szenttamásiak is? – tette fel a kérdést a szerb költő.

Dragana Todoreskov és Biljana Puškar, a szakzsűri tagjai ismertették a verspályázat folyamatát, és kiemelték a kritériumokat, amelyek alapján pontozzák a beérkezett műveket. Todoreskov kifejtette, az elmúlt évek tapasztalatai alapján a kortárs költők, illetve munkák három csoportba sorolhatók: a hagyományos költészet, a neoszimbolizmus felé fordulók, valamint az ún. újfajta költészet, ami a modern kor szüleménye, és amelyben a szerelmes verseket más műfajjal ötvözik.







P. L. (Fotó: A. B.)

szenttamas.rs