Hírek

Szenttamas.rs

 

Óriási az érdeklődés a támogatások iránt

Óriási volt az érdeklődés a szerda este Szenttamáson megtartott lakossági fórum iránt, ahol a szép számban megjelent gazdák, vállalkozók, termelők elsőkézből hallhatták meg az ismertetőt arról, hogy Magyarország kormánya által hogyan valósul meg a vajdasági magyarság gazdaságfejlesztési programja. Az est vendégei Dudás Károly, a VMSZ tanácsának elnöke, Bús Ottó, az Intéző Bizottság elnöke, ifj. Juhász Bálint, tartományi gazdasági, foglalkoztatási és nemi egyenjogúsági titkárhelyettes, a Prosperitati Alapítvány ügyvezetője, Földi Márta, az alapítvány alelnöke, továbbá a hamarosan megnyíló óbecsei iroda vezetői Kis Zoltán és Csonka Róbert voltak. A jelenlévőket először Bergel Aranka, a VMSZ helyi alapszervezeteinek elnöke, majd Dudás Károly köszöntötte.

Juhász Bálint, a Prosperitati Alapítvány ügyvezetője elmondta, január 31-én jelent meg az első pályázati kör, amely Magyarország kormánya támogatása nyomán a vajdasági magyar közösség területi és gazdaságfejlesztési stratégiájának megvalósulása felé irányul. Az első pályázási kör 10 pályázati kiírásból áll, amely házvásárlási támogatásból, három vállakozásfejlesztéshez köthető támogatásból és hat mezőgazdaság-fejlesztési támogatásból áll. Az ügyvezető külön-külön mindegyik támogatási egységre kitérve részletesen felvázolta a pályázatokkal kapcsolatos tudnivalókat.

ifj. Juhász Bálint

− Vajdaságban nyolc területi iroda fog megnyílni, illetve már részben megnyílt. Az első tájékoztatási napon Szabadkán, majd Nagybecskereken, Zomborban és Magyarkanizsán. Hamarosan Topolyán nyílik iroda, a jövő héten Óbecsén és Temerinben. Az előttünk álló napokban, hetekben közel 60 helyszínen fogunk megjelenni és bemutatni a pályázatokat Bezdántól Szabadkán át egészen Nagybecskerekig. Kifejezetten örülök annak, hogy mindenütt hatalmas az érdeklődés. A bemutatókon szólunk az irodák munkájáról, meghallgatjuk a megjegyzéseket, és válaszolunk az érdeklődők kérdéseire − magyarázta Juhász Bálint. Mint mondta, a pályázatokat március 131-ig lehet benyújtani azon területi irodánál, ahova az adott község tartozik.

A kérdésre, hogy milyen módon és hol adhatók át a pályázatok, illetve segítenek-e az irodák az űrlapok kitöltésénél, az alapítvány első embere elmondta, hogy a pályázatokat csakis személyesen lehet átadni, ami miatt például a szenttamásiak Óbecsére kell, hogy utazzanak: − Az irodákban a kollégák feldolgozzák az adatokat és továbbítják a pályázatokat elbírálásra. Az irodák nem írnak pályázatot, de szívesen adnak tanácsot, válaszolnak a kérdésekre, segítenek, útbaigazítanak, ahol erre szükség mutatkozik. Minden egyes irodában telefonon, e-mail postán és személyesen is lehet érdeklődni, ugyanakkor fel lehet íratkozni hírlevelünkre is, ahonnak friss információkat lehet kapni.

Újságírói kérdésre válaszolva, hogy mennyire készültek fel az irodák egy-egy nagyobb „roham” esetére, ugyanis nálunk olyan a szokás, hogy mindent az utolsó napokra hagyunk, Juhász Bálint elmondta, tumultus biztosan lesz, hiszen az érdeklődők számából már nyilvánvaló, hogy ennek reális az esélye.

− Fontos viszont kiemelni, hogy még az idén várható az újabb pályázatok kiírása, továbbá a 2017-es és 2018-as évbe is újabb pályázatok jelennek meg. Aki most nem tud pályázni, azaz nem sikerül beszereznie a szükséges dokumentumokat, vagy éppen még nincs konkrét elképzelése, az pályázhat akár még az idei évben vagy jövőre. Aki viszont pályázott és nem nyer, mert nem nyerhet mindenki, az első kör tapasztalataiból okulva nyugodtan pályázzon a következő körben. Azt gondolom, hogy az idei és az elkövetkező két év lehetőséget ad mindenki számára, hogy a saját érdeklődésének, vállakozásának, gazdaságának, fejlesztési elképzeléseinek megfelelő pályázati kiírásra pályázzon, és reményeink szerint nyerjen is – mondta az alapítvány ügyvezetője. Hozzátette, a pályázatok szövege úgy lett megfogalmazva, hogy egyszerű, áttekinthető és könnyen érthető legyen. Ugyanez vonatkozik az űrlapokra is, nem tíz oldalas üzleti tervet kérnek a pályázótól.

A lakossági fórumot követően néhány jelenlévő gazdát, vállakozót is mikrofonhoz kértünk.

Kocsis György mezőgazdasági termelő elmondta, 15 éve foglalkozik mezőgazdasággal, közepes termelőként dolgozik. Jelenleg mintegy 80 hold földön gazdákodik, abből 20 hold saját, a többit bérlőként műveli.

Kapcsolható eszközök érdekelnek. Ehhez a kisgazdasághoz körülbelül mindenünk megvan, ez az egyetlen, ami hiányzik, más, pl. nagyobb tárcsák, permetező, ez majd a következő tervben van benne. Ez egy jó akció, szép a Vajdasági Magyar Szövetségtől. Ez egy pozitívum, én hiszem azt, hogy ezzel sokan élni fognak, és meg fog látszani a következő 2-3 évben mindenkinél, akinek sikerül hozzájutnia ehhez a támogatáshoz.

A szenttamási Bakos László 2007 óta vállakozó, építészeti cég tulajdonosa. Hét dolgozót foglalkoztat állandó munkaidőre, és mint mondja, a pénztelenség ebben az iparágban is érezteti hatását. A tájékoztató előadásra azért jött el, hogy többet megtudjon a támogatási lehetőségekről, illetve arról, hogy melyik kategóriában tud pályázni. A kérdésre, hogy milyen felszerelésre lenne leginkább szüksége elmondta, hogy kisebb és nagyobb gépekre, munkaeszközökre egyaránt.

Munkaeszköz, munkagép, emelő vagy akármilyen bunkózógépek, betonvágók vagy nagyobb gépek, amik kapálnak, vagy kisebb, mozgatható gépek.

Bergel Zoltán fiatal, kétkezi munkásként dolgozik, és a lakossági fórum után szomorúan mondta, nincs még meg a kettős állampolgársága, ugyanis anyagiak híján még nem sikerült beszereznie a különböző dokumentációt. Szerinte sok olyan család van még, akinek először ebben kellene segíteni.

Aki nem tudja a kettős állampolgárságot elrendezni, annak kellene segíteni, nem annak, akinek már tele van a bukszája. Van egy kisebb darab földem, jó volna megindítani egy kisebb gyümölcsöst, nem nagy valamiről van itt szó. Úgy vagyok vele, fiatal vagyok, megpróbálom. Ha volna segítség, anyagilag, úgy gondolom, akkor bírnám, meg akkor utána az haladna is. A földem lejár a barára, van öntözési lehetőségem, ami a legfontosabb, nem kell kutat fúrni.

Kancsár Márton szenttamási termelő 20 hektáron gazdálkodik, és mint mondja, rendszeresen kíséri a különböző pályázatokat. Mindenképpen pályázni fog a magyarországi támogatásokra is.

Körülbelül 20 hektáron gazdálkodom, nagyon örülünk a hasonló pályázatoknak. Megpróbálunk kapcsolható eszközre pályázni. Az öntözőrendszer és mondjuk egy háromvasú forgatós ekére szeretnék pályázatot beadni. Nagyon érdekes, de félek, hogy mondjuk 100 erősebb gazda kimeríti a keretet, és Vajdaság-szerte a kistermelők nem fognak pénzhez jutni.

Lakosági fórum Szenttamáson 2016. február 10. képek

Lakosági fórum Szenttamáson 2016. február 10. képek

Lakosági fórum Szenttamáson 2016. február 10. képek

 

Paraczky László