Hírek

Szenttamas.rs

 

Luca pogácsát sütöttek

Mintegy 50 gyerek nyújtotta és szaggatta a pogácsát, ez mellett Luca-sünik és készültek

Második alkalommal szervezett közös Luca-napot a szenttamási Citadella Civil Szervezet és a VMSZ Női Fórum a Vajdasági Népek és Nemzetiségek Hagyományápoló Klub termében.

Salamon Anetta szervező elmondta, az alsós diákokkal tavaly a templomudvarban álló fenyőket öltöztették karácsonyi díszbe, idén pedig Luca-sünit és Luca pogácsát készítettek. Az egyesület biztosította a szükséges kellékeket, a vendéglátást meleg teával, édességgel és gyümölccsel.

− Pekality Elizabetta segített a gyerekeknek búzafigurákat készíteni, a szorgos kezű háziasszonyok segítenek Luca pogácsát gyúrni és sütni a gyerekekkel. Fontos, hogy a gyerekek megismerjék a hagyományokat, ami a Luca-naphoz köthetők, remélhetőleg ezeket tovább fogják ápolni az életük során. Egy meglepetéssel is készültünk a nap végére, Timi & Dani Acoustic Duo alkalmi dalokkal kedveskedett a gyerekeknek. Az ünnepi előkészületek jó hangulatban telnek, örülnek a gyerekek, jól érzik magukat.

Csuzdi Valéria, a Citadella elnöke elmondta, a Luca-pogácsába régen fémpénzt tettek, aki a pogácsájában megtalálta az érmét, a néphit szerint bőséges évre számíthat.

− Ezt a pogácsát errefelé csak egyszerű zsíros pogácsának nevezik. A belevalók: egy kg lisztre teszek egy margarint – valamikor ez vajjal ment, 180 gr zsírt teszünk hogy zsírosabb legyen, egy tejfelt, pici sütőport vagy élesztőt, de nem sokat, csupán hogy könnyen gyúrható legyen. Amennyiben túl kemény a tészta, esetleg tejet teszünk hozzá. Nagyon egyszerű az egész.

Hogyan mutatták meg, illetve hogyan fogadták a gyerekek az elkészítést?

– Nagyon nagy örömmel fogadták a gyerekek, sok gyúródeszkát, nyújtófát hoztunk és velük együtt gyúrtunk. Először kikérdeztem őket, hogy szerintük milyen az állaga a pogácsának. Az alapanyag a liszt, de hogy finom legyen, zsíros legyen, mit kell tenni. Ahogy adtam az adalékokat az edénybe, úgy közelítettek. Ők rakták bele a hozzávalókat, az ő javaslatuk alapján sóztuk. Mikor befejeztük, mindenki pihentette a tésztát. Végül magam nyújtottam, ők viszont szaggatták, és egyedül rakták a tepsibe. Utána megkentük a tetejét, hogy szép fényes legyen.

A Luca-sünik elkészítését Pekality Elizabetta mutatta meg a diákoknak.

− Nejlonharisnyában búzát és fűrészport töltöttünk, és a gyerekek formázták a süniket. Lábikókat csináltak, szemet ragasztottuk és orrt festettünk nekik, később masnit kaptak.

És ezeknek a süniknek mi lesz a sorsa?

Tizenharmadikán, Luca napján beáztatják, és akkor búza nő belőlük amit gondozni kell, minden nap meg kell egy kicsit locsolni és karácsonyra szép zöld lesz – mondta Elizabetta.

A munkába a VMSZ Női Fórum tagjai is bekapcsolódtak. Szabados Fodor Beáta kiemelte, amennyiben csak a felnőttek és idősebbek ápolják a hagyományokat, azok idővel elvesznek, ezért fontos minden egyes részlet átadása a fiatalabb nemzedéknek.

− A nagyszülők, akik ezt gyerekkorukban is készítették és a Luca-hagyományok jobban megmaradtak náluk. A mai fiatalok nagyon keverik a szokásokat, ugyanis sokat olvasnak az interneten, viszon kevés lehetőség nyílik számukra a gyakorlatban is megtapasztalni az ilyen dolgokat, főleg a magyar hagyományokat. Ez miatt fontosnak tartjuk, hogy minden olyan rendezvényt, ahol ilyen és hasonló dolgokkal foglalkoznak, az önkormányzat, a VMSZ és a Női Fórum továbbra is felkarolja. Itt vagyunk, segítünk, mert úgy érezzük, hogy a magyarságnak össze kell fogni, hiszen így marad meg anyanyelvünk és csak így tudunk érvényesülni. Ez miatt nagyon fontos, hogy advent harmadik vasárnapján ne feledkezzünk meg arról, hogy választások vannak és hogy arról döntünk, hogy az itt felsorolt dolgok megmaradjanak a jövő nemzedéke számára – mondta Szabados Fodor Beáta.

A pogácsak készítésen részt vettek Matarugin Elvira tanítónő is diákjaival:

– A Citadella szervezet meghívásának köszönve egy nagyon kellemes délutánt töltöttünk el a Vajdasági Népek és Nemzetiségek Hagyományápoló Klubjában. A Luca napi ünnepség keretein belül pogácsákat sütöttünk, süniket készítettünk, karácsonyi kifestőst festettünk és koncertet hallgattunk, tehát sok élményben volt részünk. Megtanultunk tésztát gyúrni, nyújtani, pihentetni, pogácsákat szaggatni és tojás sárgájával lekenni, hogy szép pirosra süljenek. A végén meg is kóstoltuk a finom, ropogós és még meleg Luca pogácsákat, és mindez bizony nagy élmény volt a gyerekek számára – mondta a tanítónő.

Végül tegyük hozzá, hogy a több tepsi kisült Luca-pogácsa egy szálig elfogyott, a süniket pedig hazavihették a diákok.

 



 

Szöveg és fotó: Paraczky László

Közzétette: Németh Dezső

szenttamas.rs