Hírek

Szenttamas.rs

 

Miskolci és topolyai gimnazisták látogattak a Magyar Tanszékre

 

A Határtalanul program keretében a hét elején Miskolcról érkeztek vendégdiákok a topolyai Dositej Obradović Gimnázium és Közgazdasági Iskolába. A Fáy András Görögkatolikus Közgazdasági Szakgimnázium diákjai vendéglátóikkal Vajdaság jellegzetességeivel, történelmével, történelmi emlékhelyeivel, az itteni magyar oktatási és vallási intézményekkel ismerkedtek meg.

A Határtalanul program célja a magyar-magyar – főleg a diákok közötti – kapcsolatok építése, személyes kapcsolatok kialakítása, elmélyítése. A programban a magyarországi iskolák tanulói állami támogatással osztálykiránduláson vesznek részt a szomszédos országok magyarlakta területein, így személyes tapasztalatokat szereznek a külhoni magyarság életéről, múltjáról.

A miskolci diákok itttartózkodásuk második napján felkeresték Újvidék nevezetességeit, és ellátogattak a Magyar Tanszékre is, ahol dr. Horváth Futó Hargita tanszékvezető-helyettes és a szemináriumi könyvtár dolgozói által betekinthettek az itteni egyetemi élet mindennapjaiba, a Bölcsészettudományi Karon és a Magyar Tanszéken folyó oktatói, kutatói és tanórán kívüli tevékenységekbe.



Laluja Tibor, a topolyai Dositej Obradović Gimnázium és Közgazdasági Iskola informatika tanára a miskolci diákok és tanárok látogatását összefoglalva elmondta, hogy a Határtalanul program csereprogramként működik, hiszen ők is jártak a diákokkal több alkalommal az anyaországban: ‒ Egy ilyen négynapos csereprogram keretében jöttünk Újvidékre a miskolci diákokkal és tanárokkal, de itt vannak a mi iskolánk diákjai és tanárai is. Az első napot a csoport topolyai városnézéssel töltötte, voltunk az ottani múzeumban, a római katolikus templomban, iskolánkban közös programot szerveztünk a gyerekeknek. Ma, azaz a kirándulás második napján Újvidék belvárosát, a Magyar Tanszéket, Péterváradot tekintjük meg, de Kalemegdánra is tervezünk menni. A harmadik napon a becsei és zentai látogatások mellett az aracsi pusztatemplomhoz is kimegyünk, az utolsó napon pedig szabadkai városnézés lesz, a séta alkalmával végignézzük azokat a helyszíneket, amelyek Kosztolányi Dezső szabadkai éveihez köthetők. A csoportot rajtam kívül Mengyán Pletikoszity Ildikó és Savić Renáta vezeti. Pletikosić Paja pedig a mai útvezetést vállalta.

Györgyné Gyarmati Andrea, a miskolci Fáy András Görögkatolikus Közgazdasági Szakgimnázium tanára elmondta, a diákokkal először járnak Délvidéken, így Újvidéken is: ‒ 21 diák és három kísérő tanár érkezett a négynapos kirándulásra. A topolyaiak kiválóan megszervezték a programokat. Az első két nap sok érdekességgel telt, a diákok máris sok élménnyel lettek gazdagabbak. Azt mindenképpen ki kell emelnem, hogy indulás előtt a gyerekekkel készültünk, megnéztük, hova megyünk. Plakátokat készítettünk, amiket kiállítottunk az iskolánkban, hogy mások is lássák az úticélunkat. Kirándulásunk az igazi megtapasztalása annak, amit eddig a könyvekből és az internetről gyűjtöttük. Nagy szeretettel fogadtak bennünket a topolyai diákok és kollégák, ami nagyon jól esik mindannyiunknak. Egy a nyelvünk, a történelmünk, hiszen valamikor egy ország voltunk. A legnagyobb értéke ezeknek a találkozásoknak, hogy a diákok megtapasztalják ezt a közösségi előnyt – mondta a miskolci gimnázium tanárnője, aki Prekopné Hriczó Mária és Lestál Máté tanárokkal érkezett a négynapos kirándulásra.

IIić Helena, a topolyai gimnázium harmadik osztályos tanulója elmondta, tavaly már volt egy csereprogramjuk, amikor budapesti diákokkal látogatták meg egymás intézményét. Az idén az egyik miskolci fiúval beszélgetve, arra jött rá, a magyarországi társaik furcsának tartották azt, hogy itt kétnyelvű iskolában tanulnak a diákok: ‒ A vendégek nehezen értik meg, hogyan funkcionálhat egy kétnyelvű iskola. Az sem világos továbbá, hogyan tanulhat egy itteni diák egyszerre 3-4 nyelvet, pl. latint, szerbet, angolt, németet. Itt ezek valós, mindennapi dolgok – tette hozzá mosolyogva a topolyai diáklány.



Szép Sándor a miskolci szakgimnázium 10. osztályos tanulója elmondta, még soha nem vett részt hasonló programban, Vajdaságban is most jár először. A kérdésre, hogy miről beszélgetnek a legtöbbet az észak-magyarországi és a vajdasági diákok, Sándor elmondta, hogy az országok közötti hasonlóságokról és különbségekről szóló (oktatási, mindennapi élettel kapcsolatos) témák megkerülhetetlenek: ‒ Ma konkrétan arról beszélgettünk, hogy itt az érettségi, meg a felsőoktatás eléggé eltérő a miénktől: nem kötelező például mindenütt matematikából érettségizni, nálunk viszont igen. A másik dolog, a Dositej iskola sokkal otthonosabbnak és barátságosabbnak tűnik, mint a miénk. Ugyancsak észrevettem, hogy az itteni diákokkal sokkal jobban foglalkoznak, mint nálunk. Lehet, hogy azért, mert kevesebben vannak, és mód adódik jobban felkészíteni őket. Szeretném kihangsúlyozni, hogy itt nagyon barátságos emberek élnek.

A miskolci gimnazisták a Magyar Tanszéken tett látogatásukat követően egy körsétát tettek a BTK épületében, megtekintették az első emeleti kiállítást a Márai-program ajándékkönyveiből, majd Pétervárad felé folytatták útjukat.





 

P. L.