Hírek

Szenttamas.rs

 

59 éves a Magyar Tanszék

Az Újvidéki Egyetem Bölcsészettudományi Karán október 24-én, szerdán ünnepelték a Magyar Nyelv és Irodalom Tanszék napját. Ötvenkilenc évvel ezelőtt tartotta meg székfoglaló előadását Sinkó Ervin, az újvidéki Bölcsészettudományi Kar Magyar Nyelv és Irodalom Tanszékének első tanszékvezetője. Ezen a napon kezdődött meg Vajdaságban az intézményes magyartanárképzés, így ezen a napon tartják évről évre a hagyományos tanszéknapi rendezvényt. Az idén két kiemelkedő tanár egyéniség, Sinkó Ervin és Ágoston Mihály állt az ünnepi műsor középpontjában.

Az ünnepségen jelen voltak Magyarország Nagykövetségének, a Vajdasági Képviselőháznak, a Magyar Nemzeti Tanácsnak, a Tartományi Felsőoktatási és Tudományügyi Titkárságnak, a szabadkai Műszaki Főiskolának, a szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Karnak, az Európa Kollégiumnak, a Belgrádi Egyetem Hungarológiai Tanszékének, valamint a társadalmi, oktatási és művelődési intézményeknek, a pártoknak, a civil szervezeteknek és a sajtónak a képviselői, továbbá a tanszék volt és mostani tanárai is. Az ünnepség zenei bevezetőjében Albert Éva, a Magyar Tanszék elsőéves hallgatója Victor Vlasov Archipelago Gulag című szvitjét adta elő harmonikán. Ezt követően dr. Toldi Éva tanszékvezető köszöntőjében a 120 évvel ezelőtt született Sinkó Ervinre emlékezett, aki részt vett a Tanácsköztársaság eseményeiben. Az emigráció éveiben Bécs, Zürich, Párizs után Moszkvába ment, abba a városba, amelyre a múlt század 30-as éveiben úgy tekintett a fél világ, mint a humanista társadalom fellegvárára abban az államban, amely egyedüliként képes megfékezni az előretörő embertelenséget, a fasizmust. Sinkó nagy kofferében magával cipelte naplóját, és rendszeresen le is írta gondolatait, egy olyan korban és helyen, amikor ez veszélyes volt – emelte ki dr. Toldi Éva, visszautalva egyúttal a zenei bevezetőben hallottakra is.

Az ünnepi műsor folytatásában dr. Andrić Edit tanszékvezető-helyettes összefoglalta az elmúlt iskolaév aktív tudományos és oktatói munkáját. Mint mondta, a Magyar Tanszéken tovább folytatódott a 2013-ban indult Kontaktzóna rendezvénysorozat, amely azokat az eseményeket fogja össze, amelyeken írók, költők, vendégtanárok beszélgetéseit, előadásait hallhatjuk, könyv- és folyóirat-bemutatókat tartanak. Emellett a hallgatók aktív részvételével voltak még nyílt napok, VMTDK-műhelyek, kutatás-módszertani tanfolyamok és egyéb oktatási, továbbá szabadidő-programok is.

A beszámolót követően dr. Toldi Éva a 90 éves Ágoston Mihály nyelvész és tanár munkásságát méltatta. Kiemelte, a tanár úr húszévi gyűjtő- és kutatómunkáját tartalmazó értekezése egy új szófaj, az ún. halmaznevek bevezetését kezdeményezi és indokolja: ‒ Olyan nyelvezettel írta meg, hogy az mindenki számára érthető, felépítése, gondolatmenetének logikája pedig makulátlanul következetes. Tanárként is ilyen volt. Azt nyújtotta nekünk, amire szükségünk volt: a biztonságot. Annak a tudatát, hogy a világon minden megnevezhető, mindennek rendje van – mondta, majd a tanszék nevében köszöntötte a Budapesten élő nyelvészprofesszort.



Dr. Láncz Irén egyetemi rendes tanár október elsejétől nyugdíjba vonult. A tanárnő munkásságát dr. Kovács Rácz Eleonóra méltatta, aki elmondta, hogy Láncz Irén 1970-ben szerzett diplomát a BTK Magyar Nyelv és Irodalom Tanszékén, doktori címet pedig 1987-ben. 1976-tól volt a tanszék tanársegédje, docense, később egyetemi tanára: ‒ Negyvenhét és fél év munkaéve alatt számos monográfia, tanulmány szerzője, 2003 és 2012 között pedig a Magyar Nyelv és Irodalom Tanszék tanszékvezetője volt. Pályafutása során tanított dialektológiát, nyelvtörténetet, általános nyelvészetet, jelentéselméletet tanított, legjelentősebb munkái pedig a szövegtan és a pragmatika témakörében születtek – emelte ki dr. Kovács Rácz Eleonóra egyetemi tanár.



A tanszéknapi ünnepség folytatásában dr. Bence Erika a tanszék rendes egyetemi tanára A történelmi regény egykor és ma (Kemény Zsigmond és Spiró György regényírása) címmel tartotta meg székfoglaló előadását. A két, egymástól másfél évszázados eltéréssel keletkezett regényt a hagyományos és a modern történelmi narratíva műfajalkotó elemei, viszonyai szempontjából vizsgálta. Noha a két regény két különböző kor letéteménye, a szektaábrázolás tekintetében a mindenkori jelen felé mutatják fel a múlt válságkorszakainak tanulságait: a tudatlanság, a kilátástalanság és a szegénység ál-prófétáknak, manipulánsoknak és fanatikus szektásoknak szolgáltatják ki a társadalmakat.

A szerdai tanszéknapi ünnepségen átadták a 2018. évi Sinkó Irodalmi Díjat. Az elismerést a dr. Novák Anikó, dr. Csányi Erzsébet és dr. Toldi Éva összetételű bizottság Oláh Dórinak ítélte oda Rakétaiskola darált húsból című kötetéért, mely a Symposion Polgárok Egyesülete és a Forum Könyvkiadó gondozásában jelent meg 2016-ban. Dr. Novák Anikó indoklásában kifejtette, a mű kizárólag gyűjtéssel keletkezett, és egyfajta vizuális naplóként kezelhető: ‒ Egy nagyon izgalmas kiadványról van szó, amely az irodalom és a képzőművészet határán született, és mindenképpen fiatalos, lendületes alkotás. Mivel sok központú, sokszólamú kiadványról van szó, ezért nagyon nehéz kiemelni egy-egy dolgot belőle. Ami számomra nagyon szimpatikus az, hogy az alkotófolyamatot végig követhetjük benne, és ezért is szeretem a művészeknek a különféle jegyzetfüzeteit – mondta többek között a bírálóbizottság elnöke.



A magyarkanizsai Oláh Dóri Egerben szerzett diplomát, tervező grafikus szakon. Mint mondta, a könyv az utolsó egyetemi évét örökíti meg, és igazából egy rajzos útikönyvként kezelhető a Vajdaság, Magyarország Budapest, Eger, Szeged útvonalon, a buszpályaudvarokon készült képekkel és üzenetekkel: ‒ Több olyan fejezet van a könyvben, ami helyekről, emberekről, történetekről szól. Több vajdasági eseményt is megírtam, mint például a Középiskolások Művészeti Vetélkedője, a Malomfesztivál, továbbá barátaim, ismerőseim, de teljesen ismerős emberekről szóló apró történetek is megjelennek benne – fejtette ki a könyv szerzője.

Az ünnepség végén a tanszék dicséretben részesítette és könyvjutalmat adott át azoknak a hallgatóknak, akik kiváló tanulmányi eredményt értek el: Király Tímeának, Fekecs Emesének, Tomić Glóriának, Tóth Bagi Renátának, Čekić Teodórának és Csáki Edinának.



 

Paraczky László