Mezőgazdaság

Szenttamas.rs

Közeledik a búza második fejtrágyázásának ideje

A tavasz kezdetén a határban az egyik legfontosabb tevékenység, a búza fejtrágyázása előtt állnak a termelők. A szakértők azt javasolják, hogy az első fejtrágyázást február közepéig, a másodikat pedig március közepéig ajánlatos elvégezni. A búza további állapotára mind a két munka nagy kihatással van, hiszen amikor tavasszal beindul a növény intenzív fejlődése, megnövekszik a nitrogénfelvétel a talajból. A búza az összes nitrogén 15-20 százalékát veszi fel az őszi-téli időszak folyamán, vagyis a bokrosodásig, tavasszal a 40-50 százalékát, a szárbaindulás időszakában, és 90 százalékát a kalászolás végéig. Az egyik kritikus fázisnak a bokrosodást tekinthetjük, hiszen a tavaszi robbanásszerű fejlődésnek nagy nitrogénigénye van, és ebben a fázisban történik a kalászka differenciálódása is. A másik fontos, a mennyiséget és a minőséget meghatározó szakasz a virágzást követő, termést kinevelő időszak.

- A március eleji időszakban, amikor még nagyon magas a talajvíz a termőföldeken a fejtrágyázás szorosan összefügg az időjárási feltételekkel – mondta portálunknak Miroslav Malešević, az újvidéki Mezőgazdasági és Kertészeti Intézet munkatársa, akit a búza jelenlegi állapotáról és a fejtrágyázásról kérdeztünk. A szakértő elmondta, hogy az őszi kalászosoknál nem történt nagy változás a decemberi helyzethez képest, mivel közben jött a tél és a növények nyugalmi állapotban voltak. A helyzet akkor változik, ha az éjszakai hőmérsékletek nem süllyednek +5 fok alá, azaz megindul a vegetáció, ezzel együtt pedig a kalászosok fejlődése. Itt pedig már a második fejtrágyázás is elvégezhető, feltéve, ha nincs csapadék, és rá tud menni a  termelő a földre. A búzánál ugyanis az első fejtrágyázást már februárban ajánlatos elvégezni, a márciusi az idén különös jelentőséggel bír, hiszen tavaly csaknem minden kultúra esetében maximális hozamok voltak, ami azt jelenti, hogy azok felélték a talaj  összes tápanyagtartalékát. Attól függően, hogy milyen kultúra volt a búza előtt ősszel a földben, ezeket arányosan pótolni kell. Az eddig vett földminták eredményei azt bizonyítják, hogy a talajban kevés a nitrogén, a termelők közül sajnos sokan nem tulajdonítanak ennek különösebb jelentőséget. Intenzív gazdálkodás esetén mindenképpen javasolható a szóban forgó fenológiai szakaszokban kiegészítő talaj N-min módszerrel (segítségével megállapítható a talaj kora tavaszi könnyen felvehető nitrogéntartalma) történő ellenőrzése, továbbá a növényvizsgálatok elvégzése is, ami után a termelők a szakemberektől pontos utasítást kapnak a tápanyagok utánpótlását illetően – magyarázta Malešević. Hozzátette, nem tanácsos kapásból szórni a fejtrágyát, mert lehet, hogy túladagoljuk. Lehet, hogy csak 20-30, de az is, hogy 100-120 kg nitrogéntartalmú műtrágyára lesz szükségünk, és a mai árakat szem előtt tartva, ez egyáltalán nem mellékes dolog. Sokat spórolhatunk a talajminták elemzésével.

A szakember szerint a legfontosabb az első adag, amit a bokrosodás elején szórunk ki, ez elsősorban a termés mennyiségét befolyásolja. A tél végi, kora tavaszi fejtrágyázás célja a kalászorsó hosszának a növelése, ezzel megteremtve a lehetőséget, hogy azon több padka, azokon több kalászka, azokban pedig több szem képződjön, ami alapja lehet a magas hozam elérésének. A második fejtrágyázásra a szárbaszökés kezdeti időszaka megfelelő, ami már az említett periódusban bekövetkezik, és ami elsősorban a termés minőségére hat kedvezően. Az ajánlott fejtrágya mennyiségek: bokrosodáskor 40-60 kg/ha, szárbainduláskor 30-40 kg/ha, kalászhányáskor  pedig 20-30 kg/ha.

A kérdésre, hogy mi a teendő a tavaly tavasszal megjelent és hatalmas pusztítást okozó levélrozsda megjelenésének megelőzését illetően, Malešević elmondta, könnyen veszélybe kerülhet az idei búzatermés is, amennyiben a gazdák nem teszik meg a kellő óvintézkedéseket, ugyanis az őszi búza levelein már megjelent a sárga rozsda.

Az enyhe tavaszi időjárásnak köszönhetően már jól észlelhető a sárgarozsda  jelenléte az őszi búza levelein. A száron sárga levélfoltok, csíkok jelennek meg, a kalászon pedig a pelyvalevelek fertőződnek. A megbetegedett szemek csírázóképessége csökken, de a levél megfertőződése a minőségre is kihatással van, ugyanakkor a termésmennyiség  is csökkenni fog. A permetszeres védekezést azonnal, de legkésőbb március második felében el kell végezni. A védekezésre sok engedélyezett készítmény áll rendelkezésre. A lisztharmat és a rozsdák ellen a modern szerek 4-6 hétig is védelmet nyújtanak, ez pedig azt jelenti, hogy április folyamán még egy védekezést be kell iktatni: - Tavaly a szakemberek időben felhívták a  termelők figyelmét a sárga levélrozsdára, azonban sok helyen későn reagáltak a felhívásra, így elég nagy volt a terméskiesés – mondta az újvidéki szakember, és egyúttal reményét fejezte ki, hogy az idén a médián keresztül gyorsabban értesítik a gazdákat, illetve elejét veszik a különböző betegségek elterjedésének. – Csak így őrizhető meg teljes egészében az idei termés – tette hozzá Malešević.

Búza a határban

Paraczky László