Hírek

Szenttamas.rs

 

Indul a fejtrágyázás

A hideg idő és a fagyos talaj lehetővé teszi hogy a traktorok rámenjenek a földekre

A többnapos fagypont körüli hőmérsékletek kedvezőek a búza fejtrágyázásához, amely a szenttamási határban ezekben a napokbak kezdődött. A második fejtrágyázásra a szakemberek szerint egy hónap múlva kerülhet sor. A tavalyi mezőgazdasági év rövid elemzését követően az aktualitásokról Pajdl Zsuzsanna szenttamási agronómust kérdeztük, aki elmondta, a fejtrágyázás mellett oda kell figyelni a rágcsálókra is, mert az idén különösen elszaporodtak, és nagy károkat okozhatnak.

A szakember azt javasolja, hogy az első fejtrágyázást február közepéig, a másodikat pedig március közepéig ajánlatos elvégezni, mert a búza további állapotára mind a két munka nagy kihatással van, ugyanis amikor tavasszal beindul a növény intenzív fejlődése, megnövekszik a nitrogénfelvétel a talajból. A Pionir Rt. igazgatója elmondta, az ősszel ezen a vidéken közel 10 százalékkal több kenyérgabonát vetettek a termelők, ami minden bizonnyal a szélsőséges időjárásnak és az azzal járó problémáknak (főleg az aszálynak) tudható be. A búza tavaly és az előző években is jól termett, a hozamok az átlag körül vagy azon felül alakultak, ami motiválja a gazdákat, hogy több búzát vessenek.

− A szélsőséges időjárás egyre inkább rávezeti a termelőket, hogy a fajták változtatása mellett több mindennel kísérletezzenek, és szerintem ezért vetettek az ősszel több búzát. Az októberi feltételek ideálisak voltak, mindenütt sikerült megfelelően előkészíteni a talajt a vetéshez. Decemberben 50 liter, januárban pedig 57 liter esőt kaptunk, ami azt eredményezte, hogy a búza szépen kikelt, zömében bokrosodási fázisban van, viszont hiányzik a hótakaró. A héten hirtelen megjöttek az erős éjszakai fagyok, de a hazai fajták esetében nem kell aggódni, mert jó a fagytűrő képességük. Nagyon jól jönne most a csapadék, mert a talaj nedvességtartalma mindenütt alacsony. Ami a jelenlegi időjárást illeti, jók a feltételek a fejtrágyázásra. Szeretném hangsúlyozni, hogy különösen most, amikor a műtrágya, az üzemanyag és minden megdrágult, sokszorosan megtérül, ha földmintát veszünk és analízisre adjuk. Ugyanis így pontosan megállapítható, hogy mennyi nitrogént kell kijuttatni egy-egy parcellára, mikor és hányszor ismételjük meg a folyamatot – fogalmazott az agronómus. Hozzátette, ez egy olyan dolog, amit nagyon fontos (lenne) elvégezni.

− Részemről most is az UREA ajánlott, mivel több időre van szüksége a bomláshoz. Amennyiben később, március, április folyamán fejtrágyáznak, akkor inkább AN-t, KAN-t használjanak, ezek bomlási ideje rövidebb.

A másik igen fontos dolog, hogy ha csak tehetjük, járjuk át a bevetett parcellákat, ugyanis elszaporodtak a rágcsálók. Nem csak a gabonáknál, hanem a lucerna földeken is sok az egér, ezért fontos, hogy mielőbb csökkentsük a számukat – mondta végezetül Pajdl Zsuzsanna.

 

 

Szöveg és fotó: Paraczky László

Szerkesztette és közzétette: Németh Dezső

szenttamas.rs