Interjú

Szenttamas.rs

 

Megkérdeztük a szenttamási polgármestert...

A hét elején két szenttamási internetes portál megkeresésére nyilatkozott Zoran Mladenović polgármester. A szerb és magyar nyelvű hírportálok szerkesztői által feltett kérdések keresztüzében szó volt az idei választásokról, az eddig megvalósított befektetésekről, a tervekről, a demográfiai helyzetképről stb. Az alábbiakban a csaknem 70 perces beszélgetés magyar nyelvű fordítását közöljük.

Az utolsó helyhatósági választásokon a Szerbiai Szocialista Párt a legtöbb képviselői helyet szerezte meg a koalíciós partnerek közül, akikkel a 2012. évi választások után megalakították a hatalmi többséget Szenttamáson. A képviselők többsége akkor Zoran Mladenovićnak adott bizalmat a polgármesteri tisztség betöltésére, aki egyben a Szerbiai Szocialista Párt Szenttamási Községi Szervezetének az elnöke is. Mindenki elismerte politikai tapasztalatát, kitartását, elkötelezettségét a szocialista eszmék mellett, és senki sem róhatta fel, hogy valamikor is pártot cserélt, ami nem volt jelemző az ellenfeleire. Legtöbb ellenfele elismeri tulajdonságait, hogy kitartó, szorgalmas és egy időben több dolgot is végez. Ellenfelei általában a kilencvenes években végzett politikai vállalásait hozzák elő. Mostani politikai ellenfelei pedig azt róják fel neki, hogy nem jó sorrendbe állította a prioritásokat, nem tett elegendőt az emberek jobb életminőségének javításáért, azaz nem tudott új munkahelyeket teremteni. Vannak, akik azt állítják, hogy túl engedékeny, türelmes a politikai ellenfeleivel szemben. Hogy ezek az állítások állnak-e, megtudják a folytatásban.

Ez az év választási év, mégpedig minden szinten. Valakik már nagyban kampányolnak, pozíciókat keresnek, felkeresik a háztartásokat és a választópolgárokat, az internet közösségi portáljain pedig valódi politikai háború dúl. Sokan már most azt mondják, a lehető legpiszkosabb választási kampány elé nézünk. Hogy mindebből mi lesz, majd meglátjuk.

Két szenttamási internetes hírportál újságírói a srbobran.net és a szenttamas.rs  megkeresésére nyilatkozott a polgármester.

Srbobran.net: Több mint három év elmúlt azóta, hogy átvette a polgármesteri megbízatást. Az idén újabb választások elé nézünk. Amikor elvállalta a megbízatást, hogy a  község első embere legyen, tisztában volt-e azzal, mit vállal? Sikerült-e megvalósítania a célokat, és mit emelne ki legfontosabbként, amit valóban sikerült megvalósítania?

Zoran Mladenović

Mladenović Zoran: Még csak néhány hónap maradt a mandátumom végéig, személy szerint úgy gondolom, a választások április 24-én vagy május 8-án lesznek. Az elmúlt mandátumot egy viharos időszaknak nevezném, amely bővelkedett fordulatokban, és szinte lehetetlen kiválasztani a legfontosabbat. Amikor 2012-ban elvállaltam a polgármesteri jelölést az SZSZP és Nyugdíjas Párt koalíciós listáján, nem  gondoltuk, hogy a lista ilyen jól szerepel, hogy a polgármestert is innen kerül ki. Ebből kifolyólag nem is gondolkoztunk személyi megoldásokban, csak általános képviselői vállalásra készültünk. A helyzet úgy hozta, hogy a legtöbb képviselői helyet kaptuk a többséget alkotó koalíción belül, így nekünk jutott a polgármesteri hely. Szinte azonnal szembesültünk a nehézségekkel, itt volt például az üres községi kassza, ami arra kényszerített bennünket, hogy minél előbb lépjünk, hogy elkerüljük a teljes összeomlást.

Srbobran.net: Többször említette, hogy mit találtak a hatalom átvételékor. Mit ró fel elődjének?

Mladenović Zoran: Tárgyilagosan a hatalmat olyan időszak után vettük át, amikor semmi fontosat nem csináltak Szenttamáson, Turián és Nádalján. El kellett indítani azokat a terveket, melyekből a községnek haszna származik. Túl buzgó lennék, ha most azt mondanám, ez egyből sikerült, így inkább azt mondom, jó úton járunk. Biztosítottunk egy lehetőséget, hogy Szenttamás elinduljon előre, és látható helyet foglaljon el Szerbia és Vajdaság gazdasági, kulturális, idegenforgalmi, sport és társadalmi életében.

Srbobran.net: Gondolt-e arra, hogy miután szembesült a nehézségekkel, esetleg megijed, vagy egyszerűen félreáll, és a helyet átengedi másnak, hadd birkózon más az „örökölt” nehézségekkel?

Mladenović Zoran: Minden napunk nehéz volt, nem tudtunk csak egy nehéz dologra koncentrálni, hanem velük párhuzamosan kellett a különböző gondokkal küzdeni. Először  megoldottuk az iskolák és óvodák problémáit, a községi kommunális infrastruktúrát, kifizettük a számlákat, új fejlesztési terveket készítettünk, továbbá új tanulmányokat, programokat. Újra hansúlyozom, mindezt a problémák megoldásával párhuzamosan csináltuk. Lehet, hogy megijedtem, de szerintem még nagyobb szégyen lett volna, ha meghátrálok. Felajánlották a csődöt is, de inkább a munkát vállaltuk, dolgoztunk.  Visszatekintve az elmúlt négy évre, állítom, többet tettünk, mint a 2012-es évet megelőző évtizedben, azonban bőven maradt még tennivaló. Nem állunk le a munkával, ha a tervekről van szó, úgy teszünk, mintha folytatódna a megbízatás ebben a felállásban, és így lesz ez a választások alatt is. Van több, nagyobb horderejű projektumunk, amelyeket be kell fejezni, és itt nem lehet a pártérdekeket előre tolni. Az is majd sorra kerül, de most a munka a legfontosabb.

Srbobran.net: Mit hagy ez a hatalmi többség a választások után alakuló vezetőségnek?

Mladenović Zoran: A szenttamási község új vezetősége, bárki is lesz az, érvényes stratégiai terveket kap örökségbe a gazdaságtól kezdve a fásításig. Van egy mezőgazdasági fejlesztési tervünk, amelyben jelentős, agrárfejlesztésre szánt költségvetési eszközöket különítettünk el. Ez most először történik így a községben. Készen állunk kivenni részünket a külföldiek mezőgazdasági befektetéseit illetően is. Több terv egészen az építési engedély megszerzéséig elő van készítve, és pénzt is biztosítottunk ezek megvalósításához.

Srbobran.net: Itt pontosan mire gondol?

Mladenović Zoran: Konkrétan arra, hogy biztosítva van a pénz a szegedi és becsei utat összekötő kerülőútra, és befejezzük a Popovača venac utca felújítását. Várjuk továbbá, hogy az illetékesek közérdekűnek nyilvánítsák a szivattyúállomás kiépítését, mely a Nagycsatornából vízet juttat a Krivaja folyóba, amivel három olyan akumulációs víztárolót kapunk, ahonnan legalább 5–11 000 hektár föld válik öntözhetővé. Hamarosan megérkezik a válasz a szlovén partnerektől a szennyvíztisztító építéséről, a cseh partnerekkel pedig a vízgyárral kapcsolatban és az alternatív energiaforrásokról folytatjuk az egyeztetéseket.

Srbobran.net: Mégis melyiket emelné ki legfontosabbként?

Mladenović Zoran: A legfontosabb, hogy a La Linea Verde olasz partner befejezte a megvalósíthatósági tanulmányt, továbbá elkészült a hotellel kapcsolatos teljes dokumentáció. Az építkezési engedély megszerzésével most fejeztük be az adminisztrációs munkát a fedett medence kiépítését illetően. Ezek bevállalása már teljesen kitölti a községi tanács és a községi adminisztráció munkaidejét. A legnagyobbakat említettem, de elvárom, hogy a többi terv is folytatódik a jövőben, közülük mindegyik elősegíti községünk fejlődését.

Szenttamás.rs: Több, mint öt éve annak, hogy Szenttamási község 1 millió eurós hitelt vett fel. Mire lett elköltve ez a pénz, mely tervek, projektumok lettek ebből megvalósítva? Vagy egyszerűen csak elköltötték? Szeretnénk végre pontot tenni erre a történetre.

Mladenović Zoran: Amióta polgármester vagyok, egyetlen alkalommal sem folyamodtunk kölcsönhöz, még a rendes tevékenységekhez sem, de ettől függetlenül a korábbiak mellett még sok más munka el lett végezve. Egyedül azt tudom mondani, hogy az önkormányzat rendszeresen törleszti a szóban forgó kölcsön részleteit, de hogy az a pénz mire lett elköltve, nem tudom, nem volt időm ilyesmivel foglalkozni.

Szenttamás.rs: Hogy érti ezt, hogy nem volt ideje ezzel foglalkozni?

Zoran Mladenovć

Mladenović Zoran: Ez a munka nem a polgármester hatáskörébe tartozik. Alakítottunk egy képviselői bizottságot, amely elemezte az akkori kiadásokat, és ahol azt gyanúsnak találták, a törvénnyel összhangban jártak el, ahol kellett, hatósági feljelentést is tettek. A vizsgálat egy része befejeződött, ami hátramaradt, azzal az illetékes hatóság foglalkozik. Ők hivatottak ugyanis megállapítani, hogy célszerűen vagy nem célszerűen lett elköltve a felvett hitel. Megismétlem tehát, mi rendszeresen törlesztjük a kölcsön részleteit, a polgárok viszont gondolkozzanak el, vajon mire lett elköltve az 1 millió euró. Másik szemszögből nézve viszont fontosnak tartom kiemelni, hogy az én megbízatásom alatt ilyesmi nem fordult elő. Örömmel mondhatom, hogy 2012 óta napjainkig a szenttamási község általános és középiskoláiba mintegy 3540 millió dinárt ruháztunk be, és ezt bárki bármikor leellenőrizheti. Mindebből kifolyólag visszont elképzelhető, hogy mit „örököltünk”, milyen állapotot hagytak ránk a község legfontosabb intézményében.

Srbobran.net: Egész idő alatt (az elmúlt három és fél évben) meglehetősen tarka volt a koalíciós hatalom a községben, ennek ellenére sikerült egyensúlyban tartani a dolgokat. A mandátum felénél polgármesteri pozícióját a Szerb Haladó Párt hatalomba kerülésével sikerült méginkább megerősítenie. Hogyan látja, ez külön terhet hozott magával? Mennyire volt nehéz közös nevezőre hozni az alapjában különböző politikai álláspontokat, és megtartani a stabil hatalmat?

Mladenović Zoran: Két és fél évig egy csapatként működtünk, majd a SZHP is belépett a helyi hatalomba. A képviselő-testületben ezáltal növekedett a hatalmi többség, és még stabilabb lett. Folyamatban voltak bizonyos befektetések, a SZHP hatalomba kerülésével valamelyest változtak az álláspontok, viszont a 2015. évi költségvetést addigra már elfogadtuk. Olyan megállapodás született, hogy amit elkezdtünk, azt be is fejezzük, a félreértéseket pedig „menet közben” áthidaljuk. A koalíció heterogén, a jobboldaltól a baloldalon át össze kell hangolni az álláspontokat, ami több tárgyalást és megértést követel. Különbözőképpen gondolkodunk, de a polgárok számára a „végtermék” a legfontosabb. Mindenki segíthette a munkánkat. A SZHP, a SZMM, a VSZL és mindenki hozzájárulhat a község fejlődéséhez.

Srbobran.net: Az idei községi költségvetés jelentősen csökkent. Mi tett annak érdekében, hogy ezt a polgárok kevésbé érezzék, illetve véleménye szerint lehet-e ez egy áthidalhatalan  távolság a lehetőségek és a kívánságok között?

Mladenović Zoran: Az együttműködés, amely kiépült Lombardiával és a Pécsi Fejlesztési Ügynökséggel, a kiváló együttműködés a szlovén és a cseh ügynökségekkel, továbbá a Bácska Regionális Fejlesztési Ügynökséggel hozzájárulhat a csökkent költségvetés pótolásához. A kiaknázott kőolaj után fizetett járulék az idén mintegy 80 millió dinárral kevesebb lesz, a büdzsében pedig 200300 millió dinár hiány várható. Ezt a pénzt más forrásokból kell előteremtenünk. Kétmillió eurót kapunk a szlovén kormánytól és az ottani ügynökségtől, ugyanakkor a Cseh Fejlesztési Ügynökségtől is várunk eszközöket. Megpróbálunk pályázni a határon túli, elsősorban horvátországi és magyarországi alapokhoz. Itt van még két olasz község, amelyekkel jó a kapcsolatunk, és akikkel a tervezett projektumok fő hordozója éppen községünk lesz. Szenttamás készen áll lépni bármilyen irányba, ami viszont nagy hátránya a községnek, hogy nincs helyi gazdaságfejlesztési irodánk. Utóbbi megnyitásánál nagyon szerettünk volna néhány hozzáértő, magas szakképzett munkaerőt alkalmazni, azonban időközben életbe lépett a foglalkoztatási tilalom, és a KLER irodája üres maradt. Ennek ellenére nem panaszkodni kell, hanem felgyűrni az ing ujját. Ide tartozik még az is, hogy ha az önkormányzati dolgozók számát vesszük alapul, Verbászon minden 50 lakosra jut egy községi adminisztratív munkás, Temerinben ez az arány 1:80-hoz, Kishegyesen 1:90-hez, míg Szenttamáson 103 lakosra jut egy dolgozó. A legkisebb tehát az adminisztrációnk, viszont hatalmas tapasztalata van, az eredmények  láthatóak. Ezért tartottam fontosnak kihangsúlyozni, hogy arra kell támaszkodni, amivel rendelkezünk.

Srbobran.net: Felsorolta a különböző hazai és külföldi ügynökségeket, amelyekkel jól együttműködik az önkormányzat. Ide sorolható a NIS Szerbiai Kőolajipari Vállalat is? Meg van-e elégedve az összeggel, amit a vállalat a kiaknázott kőolaj után befizet a büdzsébe? Elhiszi-e azt, hogy ez igazán a valós, évi kitermelést tükrözi, amihez viszonyítva tulajdonképpen  megszabják  a járulék címén fizetendő összeget?

Mladenović Zoran: Azt hiszem, hogy igen. Jó a viszonyunk a NIS-szel, de a rendszerüknek egy részével gondjaink vannak. Ugyanis kimerítően megbeszéltük a viselkedési szabályokat, de ez nem valósult meg. Előláttuk például, hogy minden újabb munkálat megkezdése előtt 15 nappal minden szükséges információt megkapunk, együtt mérjük fel az utak és az épületek állapotát, majd ugyanezt megismételjük a munkálatok befejezése után is, abból az okból kifolyólag, hogy meggátoljuk azon károk létrejöttét, melyeket később senki nem hajlandó megtéríteni. A NIS-ben vannak jó partnereink, akikkel közösen megoldjuk a terepen felmerülő problémákat. Ha viszont a dolgot a másik oldalról nézzük, egyetlen szenttamási polgár sem elégedett azzal, amit kapunk a vállalattól. Tisztában vagyok azzal, hogy vannak törvények, és él a szerződés is, amelyet Szerbia a Gasprom vállalattal aláírt, és amelyek által a szerb komány ellenőrzése alá vonta az eredményeket. Mi sajnos csak szemlélői vagyunk az egész folyamatnak. A gond abban van, hogy nálunk a legolcsóbb a kőolaj, ami által minden olyan község, ahol lelőhelyek vannak, rossz helyzetbe került.

           Szenttamás.rs: A választások évében járunk. Az előttünk álló időszakban mely projektumok realizálása élvez elsőbbséget?

           Mladenović Zoran:  A szennyvíztisztító kiépítésének elkezdése, továbbá ennek csatlakoztatása a fővezetékre, amely összeköti a szennyvízhálózatot. Csak emlékeztetni szeretnék arra, hogy eddig 2900 méter szennyvízelvezető csatornánk volt, ehhez hozzáépítettünk még 1200 métert. A következő, nem kevésbé fontos projektum az ivóvízellátás. Mindent megteszünk azért, hogy ezt kidolgozzuk, és elkészüljön egy ivóvíztartály és egy vízgyár Szenttamáson. Fel kell kutatnunk az ehhez szükséges eszközöket, ez irányban pedig a csehekkel és a szlovénokkal is komoly tárgyalások folytak. Ahhoz, hogy ezeket a projektumokat megvalósítsuk, szükségünk van a köztársasági és a tartományi kormány támogatására. Végül, de nem utolsósorban, nagyon fontos számunkra az esővíz elvezető rendszer folyamatban lévő kiépítésének befejezése, amibe már jelentős eszközöket beruháztunk, ideérve a község területén áthaladó vizek, a Krivaja és a Beljanska bara rendezését is.

Szenttamás.rs: A jelen pillanatban mi a helyzet a (külföldi) befektetőkkel?

Mladenović Zoran: A képviselő-testület elfogadott egy olyan dokumentumot, amely jóváhagyja, hogy egy igen jelentős külföldi befektető elkapja a gyár kiépítéséhez szükséges telket az ipari övezetben, november végéig pedig visszajelzést várunk egy kínai befektetőtől, hogy kiépíti-e a tervezett mezőgazdasági-ipari övezetet. Ez a pillanat ugyanis  a legfontosabb. Ezért volt szükség beruházni az összes kommunális infrastruktúra kiépítésébe. A Zmaj utcától kezdve egészen a Köztársaság térig, a csatornahálózatba stb. Ezen a területen azonban még sok mindent meg kell oldani. Ki kell dolgozni például Szerbia egyetlen barokk parkjának  tervezetét, rendbetenni a már meglévő Szabadság téri parkot, ezt követően pedig a Zmaj utcában lévő házak homlokzatait kell rendezni, hogy az utca betöltse azt a pihenőövezet szerepet, amit annak idején elképzeltünk. Sok olyan lépést tervezünk, amely megkönnyíti az üzlethelyiségek nyitását ebben az utcában, hogy azt a mostani szépsége mellett gazdaságilag is vonzóvá tegyük. A kör viszont csak akkor zárul be, ha rendbeszedjük a színház épületét (is). Ezekkel a dolgokkal mi szenttamásiak tartozunk városunknak, a folyamat elkezdődött, és nem lehet leállítani. Jó úton haladunk. Szenttamás már soha nem lesz olyan, mint 2012 előtt volt, és ez a községi vezetőség érdeme.

Szenttamás.rs: Az idén Magyarországról mintegy 160 millió eurós támogatás érkezik Szerbiába. Tervez-e valamit az önkormányzat, hogy a pénz egy része a községbe kerüljön?

Mladenović Zoran: Hallottam erről a projektumról, és nagyon érdekeltek vagyunk, hogy bekapcsolódjunk. A napokban tervezünk egy találkozót Budapesten a magyar kormány képviselőivel, és mindent meg fogunk tenni annak érdekében, hogy helyzetbe kerüljünk, és pályázhassunk az eszközökre.  Jánoshalma és Orosháza, de más magyarországi községek is támogatnak bennünket. Tárgyaltunk Pécsett is, találkoztunk a FIDESZ képviselőivel, és azon leszünk, hogy a polgárokat, akiknek az eszközöket szánták, időben tájékoztassuk a lehetőségekről. Lehetőség pedig lesz, csak aktívan oda kell figyelni, és követni a folyamatot.

Srbobran.net: Szenttamás megváltozott demográfiai képe ugyancsak  gondot jelent. Ha nem történik valamilyen változás, hamarosan nagy bajban lesz a község. Hisz-e abban, hogy sikerül itthon tartanunk a fiatalokat, hogy javítsunk az előállt helyzeten?

Mladenović Zoran: Amennyiben nem sikerül megállítani és megfordítani ezt a folyamatot, egyszerűen kitörölnek bennünket, először mint községet, majd mint települést is. Hiszek abban, hogy Szenttamásnak az összes tényezőt magasabb, városiasabb szintre kell emelnie. A városközpontot, a kulturális intézményeket, a gazdasági feltételeket és mutatókat, a mezőgazdaságot stb., és akkor a fiatalok itthon maradnak. A sok meséből nincs semmi haszon. Mint elnök folyton azt hangoztattam, a község nem teremthet gazdasági alapot, de ehhez megteremtheti és megadhatja a feltételeket. Mármint ahhoz, hogy ha valaki dolgozni szeretne, akkor azt itt, helyben tegye. Két-három olyan esetünk volt addig, amikor a vállalkozók ide szerettek volna jönni. Jelenleg is van egy ilyen eset, a végső szó azonban a szerb kormányé. Amikor majd beindul az új munkahelyeket teremtő folyamat, ahol  a fiatalok dolgozhatnak és teli tüdővel élhetnek, akkor már nem lesznek demográfiai problémáink. Éppen ezért, az ilyen helyzet megteremtése miatt vezettünk le több imént említett projektet az elmúlt négy évben. Igazán sajnálom, ha valaki nem tud tovább várni, de más járható út nincs. Senki nem fog jönni ide gyárat építeni azért, hogy azután mi szépíthessük a várost. Ez fordítva működik. Ezért van szükségünk a fedett medencére, hotelra, a kerülőutakra, a csatornahálózatra, ezért újítottuk fel a Zmaj utcát és az iskoláinkat. Ez az egyetlen módja, hogy idecsalogassuk a befektetőket, és hogy növekedjen az újszülöttek száma.

Srbobran.net: Nem tegnap kezdett el politikával foglalkozni, és biztosan tudja, hogy az emberek nem túlságosan türelmesek...

Mladenović Zoran:  Igazán sajnálom, ha valakinek nincs ideje várni, de más járható út nincs. Túl sokáig vártunk, talán csodatevőre, aki majd egy varázspálca segítségével az összes gondunkat megoldja. Ez sajnos nem történt meg. Emiatt 2012-ben, amikor hatalomra kerültünk, csaknem mindannyian fogtuk a fejünket. Most már könnyű azt mondani, hogy ez meg az hiányzik. Viszont ha valaki épít, nem azzal kezdi, hogy felteszi a tetőt, hanem először tervrajzot készít, beszerzi a különböző engedélyeket, majd kiönti az alapot, és így halad szépen előre. Sok mindent sikerült megcsinálnunk, de sok munka vár még ránk, és csak ha bezárjuk a kört, akkor mondhatjuk azt, hogy Szenttamáson már nincsennek gondok. Amilyen mértékben a községben vannak tehetséges emberek, akik ide tudják csalogatni a külföldi tőkét, a befektetőket, és más anyagi forrásokat, olyan mértékben halad előre a község. Mindazok, akik ezt időben felismerték, volt tehetségük, tudásuk és bátorságuk megjelenni mindenütt és partnereket keresni ötleteikhez és projektjeikhez, azok előrehaladtak. Mi ezt felismertük, van tudásunk, bátorságunk, és előre szeretnénk haladni.

Srbobran.net: Milyennek ítéli meg az együttműködést a helyi médiával, elégedett-e a tájékoztatás módjával?

Mladenović Zoran: A médiának szabadnak kell lennie, és szabadon kell alakítania szerkesztéspolitikáját. Önök ebben a szférában dolgoznak, és tisztában vannak azzal, hogy munkájukat legjobban a polgárok, az olvasók tudják osztályozni. Ismerik az olvasók számát, akik a közölt információkat elhiszik. Személy szerint elmondhatom, hogy minden médiával, ideértve a kéthetente megjelenő Bačkapress lapot is, korrekt az együttműködés. Kivételt képez a Radio Srbobran Kft, ahol nincs lehetőségem közvetlenül szólni a hallgatósághoz, hanem más médiából veszik át nyilatkozataimat.

Srbobran.net: De ha amellett érvel, hogy a médiumok szabadok legyenek, akkor miért nem hívják a rádióból, ahova inkább más vendégeket hívnak? Ez nem kellene, hogy zavarja Önt, viszont válaszából az derül ki, hogy panaszkodik emiatt?

Mladenović Zoran: Ellenkezőleg, csak a tényeket mondtam. A párttársaimnak ezt úgy magyarázom, hogy ez nekünk, szocialistáknak nagyon kedvező. Ugyanis 2000-ben a választások alatt a Radio Srbobran Kft tulajdonosa, Ivica Šmit a JUL kampányát vezette, amely a választások után szétesett. Ezt követően a G17+ pártot támogatta, amely nem létezik többé. Mindenki, aki követi a politikát, tudja, hogy a tulajdonos azután Branko Gajin politkájának követője volt, aki ugyancsak veszített a legutóbbi választásokon. Nekünk szocialistáknak tehát nincs okunk aggodalomra, viszont úgy gondolom, hogy van azoknak, akiknek a politikáját Šmit úr jelenleg támogatja.

Srbobran.net: Hogyan értékeli azt, hogy egy nap alatt zajlanak a helyhatósági, tartományi és köztársasági választások? Mennyire jó vagy rossz ez? Ködösíti-e ez a helyi politikát? Ön szerint a választópolgárokat befolyásolja-e az általános kép, amely a kampány ideje alatt a médiától érkezik?

Mladenović Zoran: Nem számítok arra, hogy a köztársasági és tartományi választások kihatással lesznek a helyhatósági választásokra, hiszen az ottani jelöltek közül senki sem lesz hatalmon itt helyben. Azok a jelöltek valamennyien többé-kevésbé el fogják felejteni még azt is, hogy létezünk. Ezt arra értem, hogy a tézisnek, miszerint „Gondolkozz globálisan, szavazz lokálisan!” minden választópolgárban ott kell lennie. Mi itt mindannyian jól ismerjük egymást. Polgártársaink politikailag eléggé képzettek, hogy tudják, kit válasszanak, hogy a listán szereplő emberek képviselni tudják községünket. Ami engem illet, csak egy listán indulok, ez pedig a községi. Le szeretném ellenőrizni saját magamat, és a polgárok akaratát. Amennyiben a választópolgárok úgy gondolják, hogy ezen a helyen kell maradnom, itt maradok. Ha viszont más véleményük lesz, már nincs mit beszélgetnünk.

Srbobran.net: Ön a 2012. évi választásokat követően a koalíciós partnerekkel való egyeztetés után került a polgármesteri székbe, mégpedig olyan módon, hogy a legtöbb képviselői mandátumot szerzett politikai csoportból nevezték ki. Megmarad-e ez az elv továbbra is?

Mladenović Zoran: Személyes véleményem az, hogy ha nem az SZSZP lesz a legnépesebb csoport a helyi parlamentben a választások után, nem soraikból kellene kinevezni a polgármestert.

Srbobran.net: Milyen kampányra számít? Fel tud ugyanis forrósodni a helyzet a koalíciós politikai parnerek között, ugyanakkor rossz tapasztalataink vannak a legutóbbi rendkívüli tartományi választások után is. Hogyan lehet ezeket áthidalni?

Mladenović Zoran: A választások az adrenalin növekedéséhez vezetnek. Nekünk nem lesz negatív kampányunk, éppen ellenkezőleg, gyors és rövid lesz, és két dolgon alapul: összehasonlítjuk azt, amit megígértünk és megvalósítottunk, valamint a kitűzött terveken, amelyeket meg kell valósítani. Azt kapjuk, amit megérdemelünk, hiszen a polgárok nem tévednek. Túl régóta vagyok a politikában, és ráérzek erre. Mi egy kis közösség vagyunk, kevés szakemberrel, és adottak a lehetőségek mindenki előtt, aki jót akar a községnek. Amennyiben Szenttamás polgárai nem ismerik fel a minőséget, amit kínálnak nekik, akkor Szerbia bajban van.

szenttamas.rs