Hírek

Szenttamas.rs

 

Hatvanéves a Szenttamási Iskoláskor Előtti Intézmény

Jelentős évfordulót ünnepelt az elmúlt héten a Szenttamási Iskoláskor Előtti Intézmény. 1956-ban ugyanis az iskoláskor előtti tagozatok leváltak az iskolákról és önálló intézménybe tömörültek. A jubiláló, 60. születésnapot a község óvodásai, az egykori dolgozók és vendégek a szenttamási sportcsarnokban ünnepelték, ahol az egybegyűlteket először az intézmény igazgatónője, Aleksandra Vrsaljković, továbbá annak első igazgatója, Szögi Ottilia köszöntötte. Az ünnepi műsorban mintegy 250 kisóvodás vett részt, akik a teltházas közönség előtt az óvónők segítségével több mesejátékot, táncot mutattak be.

Az ünnepség után hírportálunknak Aleksandra Vrsajković igazgatónő próbálta összefoglalni az intézménnyel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat, és az elmúlt években történt fontosabb beruházásokat. Mint mondta, kinevezése előtt jómaga is óvőnőként dolgozott, pontosan tudja, hogy hol, melyik épületben milyen gondok vannak (voltak), de ezek többségét sikeresen meg is oldották.

Aleksandra Vrsajković

− A Szenttamási Iskoláskor Előtti Intézményhez összesen 9 épület tartozik, ebből 7 Szenttamáson, 1-1 pedig Turián és Nádalján található. A szülők a 2015/2016-os tanévben összesen 426 gyereket írattak be, akikkel magas szakképzettségű óvónők foglalkoznak. Szenttamáson legnagyobb igény a félnapos tartózkodás iránt van, azonban az egésznapos tartózkodásra is fokozott érdeklődés nyilvánul meg: − Már két ilyen tagozat be is indult. Itt azokat a családokat részesítjük előnyben, ahol mindkét szülő munkaviszonyban van. A bölcsödében viszont „teltház” van, és az idei tanévben már sajnos nem tudtunk mindenkit fogadni. Nádalján az idéntől ugyancsak egy újabb iskolafelkészítő csoport indult, és ezzel együtt már 21 tagozatunk van. Ebből 16 csoport (221 gyerek) szerb nyelvű, 4 csoport (76 gyerek) magyar nyelvű és egy csoport (19 gyermek) vegyes, azaz szerbmagyar tagozatra jár.

Az elmúlt években az intézményen belül több jelentős beruházásra is sor került. Próbáljuk meg kiemelni a legfontosabbakat! Milyen beruházások voltak 2015-ben, és mik a tervek a 2016-os évre?

Nagyon sok olyan dolgot megoldottunk, főleg az épületek karbantartását illetően, amelyek évekig húzódtak, és hátráltatták a folyamatos és zökkenőmentes munkát. Az első komolyabb befektetés 2012-ben a Miloš Obilić utcai óvodában volt, ahol teljesen felújítottuk a vizesgócot, átfestettük a Hófehérke óvoda homlokzatát, ezen kívül több épületünket is kívül-belül átfestettünk, új konyhai bútorzatot vásároltunk, több helyen is megjavítottuk a kazánokat és a fűtőtesteket. Ezeket a munkálatokat a következő években is folytattuk azzal, hogy folyamatosan nőtt a beruházott összeg, hiszen a rendes munkakörülmények feltételeinek biztosítása mellett még több, az épületekhez, udvarokhoz tartozó egyéb dolgot (járdák betonozása, a kerítések javítása stb.) is meg kellett oldani. Több óvoda új padlózatot, nyílászárókat, kazánt, esővízelvezető csatornát stb. kapott, ugyanakkor a játszótereket is felszereltük, homokozókat építettünk. Tavaly például a NIS Kőolajipari Vállalat és a Szerbiai Villanygazdaság pályázatain nyert eszközökből három óvoda számára biztosítottunk új felszerelést a játszótér kialakítására. Az utóbbit illetően hamarosan a turiai óvoda is sorra kerül, amiután már csak három olyan létesítményünk marad, ahol nincs kialakított és teljesen felszerelt, modern játszótér. Jelen pillanatban is két pályázatunk van folyamatban, az egyik a Novak Đoković Alapítványnál, a másik pedig a NIS vállalatnál. Tudni kell azt, hogy az intézmény épületeink többsége a múlt század 60-as és 70-es éveiben épült, ezért sok helyen szükség mutatkozik a tatarozásra. Tavaly az Újvidéki Növénynemesítő Intézettől 1,4 millió dináros támogatást kaptunk, amelynek köszönhetően a Bambi óvodában lecseréltük a nyílászárókat, az év végéig pedig a Méhecske óvodában a fűtés kerül felújításra. Ugyancsak a tavalyi évben három épületen végeztük el a tető teljes felújítását – sorolta az igazgatónő. Mint mondta, az elkövetkező időszakban valamennyi épületen szeretnék műanyagra cserélni a fa nyílászárókat, de cserélni kell a kazánokat is, ezekkel párhuzamosan pedig csökkentenék a fűtési költségeket. Ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy az önkormányzat, továbbá az óvodák és az iskolák képviselői között lassan két éve tartó megbeszélések eredményeként várhatóan szeptembertől az összes intézményben ingyenes lesz az uzsonna, ami egyúttal a szülők számára is nagy könnyítést jelent.

Nagyon fontosnak tartják a szülőkkel való közvetlen kapcsolatot és együttműködést. Ezzel kapcsolatban milyenek a visszajelzések?

− Szülői segítség nélkül nem tudjuk megvalósítani céljainkat. Nagyon nagy hangsúlyt fektetünk a korrekt és közvetlen beszélgetésre, együttműködésre, hiszen számunkra ez nemcsak szakmai elismerést, hanem egyfajta kompromisszumos, a gyermekek érdekét szolgáló megoldások halmazát jelenti. A szülőnek tudomására kell hozni, hogy az ő véleménye is számít, és hogy minden fontosabb döntést közösen hozunk meg. Ami még talán ennél is fontosabb az, hogy a mi munkánkat a szülő osztályozza – mondta a Szenttamási Iskoláskor Előtti Intézmény igazgatónője.

Ünnepi műsor

Óvodai játszótér

 

Paraczky László