Hírek

Szenttamas.rs

 

 

A főzelékfélék termesztése fontos Szenttamás fejlődése szempontjából

 

Tekintettel arra, hogy a legtöbb foglalkoztatott a nagyobb ipari és mezőgazdasági vállalatokban dolgozik, és hogy Szenttamás község számukra kedvezőbb üzleti környezetet biztosít, az önkormányzatot inkább a kistermelők, a konyhakertészettel és gyümölcstermesztéssel foglalkozók érdeklik jobban.

Ez a régió kimondottan mezőgazdasággal foglalkozó vidék, amelynek alapjait éppen ezeknek a kisebb vállalatoknak, kistermelőknek kell képezniük, ehhez viszont elengedhetetlen azok támogatása. Ez volt az alapvető témája tegnap a szenttamási önkormányzat delegációjának Veljko Krstić nádaljai konyhakertésszel folytatott beszégetésének. A nádaljai vállalkozó a legkorszerűbb technológia alkalmazásával elsősorban dughagymát, paprikát, káposztát és uborkát termeszt, de palánták nevelésével is foglalkozik.

Radivoj Paroški szenttamási polgármester a községi tanács két képviselőjével, Radivoj Debeljačkival és Relja Kurjačkival először megtekintette a magántermelő birtokát és a falu határában lévő dughagymaültetvényt. A látogatás célja elsősorban az volt, hogy a politikum képviselői elsőkézből tájékozódjanak a bejegyzett mezőgazdászok termelési és értékesítési nehézségeiről, és mielőbbi megoldást találjanak ezen problémák kezelésére. Mint elhangzott, a község fejlődése szempotjából létfontosságú kérdésekről van szó.

– A célunk az, hogy az önkormányzat különböző aktivitásain keresztül mielőbb lehetővé tegyük a kistermelők támogatását, ezáltal pedig a növeljük a foglalkoztatottak számát. A konyhakertészeti termelés kitartást követel, házigazdánk pedig már 20 éve ezzel foglalkozik, amiért minden dicséretet megérdemel. Több dolgozót is foglalkoztat, ami számunkra nagyon fontos, hiszen az ilyen és ehhez hasonló értékes és jó példákra külön támogatási programokat készítettünk. Szenttamás Község önkormányzata megkapta a Mezőgazdasági Minisztérium 2018-as mezőgazdasági programjának jóváhagyását, aminek köszönhetően hamarosan pályázatokat írunk ki ebben az ágazatban. A pályázati keretösszeg kétmillió dinár lesz, és megfelelő projektummal mindenki pályázhat. A költségvetésből bizonyos eszközöket a termelők kamatmentesen igényelhetnek, biztosítva ezáltal saját gazdaságuk számára a forgótőkét. Remélem, hogy az elkövetkező években az ösztönző feltételek még jobbak lesznek, hiszen a célunk az, hogy megteremtsük a gazdaságok jó működési feltételeit, hogy a lehető legtöbb embert alkalmazzuk, és hozzájáruljunk az egész környezet fejlődéséhez. A konyhakertészet egy ilyen lehetőség – magyarázta a szenttamási polgármester.

Veljko Krstić termelő elmondta, a birtokon található felszerelés és az itt folyó termelés az elmúlt két évtized tapasztalatainak és munkájának eredménye, amelyet a sajátjához hasonló gazdaságokon látott és tapasztalt, azon külföldi körutazások alkalmával, amelyet az önkormányzat szervezett a kistermelők részére: ‒ Két évtizede foglalkozom konyhakertészettel és mezőgazdasággal. Hét hektáron különböző főzelékfélét és veteményt, húsz hektáron pedig mezőgazdasági kultúrát termesztek. Először fordul elő, hogy a helyi önkormányzat érdeklődést tanúsít munkánk iránt, érdekli őket, hogy milyen feltételek mellett termelünk és milyen problémákkal szembesülünk. Szerintem ez nagyon jó dolog. Mindenféle támogatás jól jön, legyen az anyagi vagy adókedvezmény, a legfontosabb az, amit mi egyedül megtehetünk. Mi, kistermelők nagyon reméljük, hogy az előttünk álló gazdasági év pótolja a tavalyi veszteséget, ehhez viszont ingadozás nélküli piaci árak, pontosabban biztos felvásárlási árak szükségesek. Nekünk erre van a legnagyobb szükségünk, mert a konyhakertészet óriási befektetéssel jár, kézi munkaerőt is kell alkalmazni, ami nagyon nehéz és fékezi a termelést. Ebben az ágazatban kis területeken is jelentős eredményeket lehet elérni, ami nagyon sok munkával és hatalmas felelősséggel jár, emellett pedig folyamatosan követni kell a korszerű termelést ‒ szögezte le a nádaljai termelő.



 

Paraczky László