Hírek

Szenttamas.rs

 

Végel Lászlónak ítélték a Szenttamás díszpolgára címet

Október 19-én adják át az októberi díjakat

 

A szenttamási KKT csütörtöki ülésén a képviselők egyhangúlag elfogadták a díjak és elismerések odaítélését végző bizottság jelentését. A bizottság 2016 szeptember elején nyilvános felhívást tett közzé az októberi díjak odaítélésére, a pályázat szeptember 30-ig volt nyitva. A bizottság képviselője elmondta, az idei díjazottak listájának összeállításához kikérték a község vállalatainak és intézményeinek a véleményét is. Mint mondta, arra fókuszáltak, hogy a díjak ezúttal is olyan személyek kezébe kerüljenek, akik mögött komoly eredmény és hosszantartó munka áll, és akik munkájukkal, saját szakterületükön elért eredményeikkel hozzájárultak városunk hírnevének öregbítéséhez.

A bizottság elfogadta a Gion Nándor Kulturális Központ (javaslattevő: dr. Horváth Futó Hargita), a Szenttamási Népkönyvtár (javaslattevő: Kiss Éva) és a Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskola (javaslattevő: Munjin Erika) javaslatát, és a díszpolgári címet Végel László írónak ítélte.

Végel László

 

Végel László regény- és drámaíró, esszéista, irodalom- és színházkritikus 1941. február 1-jén született Szenttamáson. Az általános iskolát Szenttamáson, a gimnáziumot Újvidéken fejezte be. Az újvidéki Magyar Tanszék és a belgrádi Filozófiai Tanszék hallgatója volt. Az újvidéki Ifjúság című hetilap munkatársa (19651967), az újvidéki Ifjúsági Tribün főszerkesztője (19691971), 1970 óta a Jugoszláv Írószövetség tagja, a Vajdasági Íróegyesület elnökségi tagja (19861988), az újvidéki Magyar Szó című napilap Kilátó című kulturális mellékletének szerkesztője (19711980), az Újvidéki Televízió dramaturgja (19802002), a belgrádi Politika című napilap állandó színházi kritikusa (19841987), 19651967 és 19681971 között az Új Symposion, 19681971 között az újvidéki Polja, 19871989 között pedig a zágrábi Prolog szerkesztőbizottsági tagja. 1984-től a szerb a PEN tagja, 1985 és 1989 között a szerb PEN elnökségi tagja. 1992-ben eltávolították munkahelyéről, az Újvidéki Televízióból. 1994-től tíz éven át a jugoszláviai, majd a szerbiai Humanitárius Alap igazgatóbizottsági tagja. 2002-ben a Szépírók Társaságának tagjává választják. 1994 és 2002 között a Jugoszláviai Soros Alapítvány újvidéki irodavezetője. 2002-től szabadfoglalkozású író. 2003-tól a belgrádi Helsinki Bizottság Tanácsának tagja. 20062007-ben a berlini DAAD ösztöndíjasa. Írásai német, angol, szerb, horvát, szlovén, holland, bolgár és albán fordításban jelentek meg.

Számos díj és elismerés tulajdonosa: A Magyar Köztársaság Elnökének Aranyérme írói életművéért (2000), Jelenkor Nivódíj (2000), Az Év Könyve-díj (2001), Füst Milán-jutalom prózaírói munkásságáért (2003), Újvidék városának Február 1. Díja (2004), Pulitzer Emlékdíj esszéírói, közírói munkásságáért (2005), Magyar Köztársaság Érdemrend tisztikeresztje (2005), A Danas Barátja Díj európai szellemiségéért (2008), Mozgó Világ Nívódíj (2008), Kossuth-díj életművéért (2009), Konstantin Obradović Díj az emberi jogok érvényesítéséért (2012), Toša Manojlović Díj a modern irodalmi kifejezésmódjáért (2013), Hazám-díj értékteremtő életművéért (2013). 1987-ben neki ítélték Szenttamás Októberi Díját.

 

Képes életrajzát az alábbi linken olvashatják:

   http://www.szenttamas.rs/vegel_laszlo_75_eves_2016_febr_1.html

 

Szenttamás község Októberi Díját az idén Slavka Popićnak ítélték oda. A díjazott 2004-ben néhány szülővel megalapította a Gyöngy, a Fejlődésben Elmaradt Személyek Egyesületét, és fáradtságot nem kímélő önkéntes munkájával nagyban hozzájárult a fejlődésben elmaradt személyek életkörülményeinek javításához, oktatásához, jogaik érvényesítéséhez és a társadalomba való inklúziójához.

A bizottság Köszönőlevelet ítél oda a turiai Vujić Snežanának, az Öröm Iskoláskor Előtti Intézmény egészségügyi nővérének, a bölcsődében való önfeláldozó és fáradtságot nem kímélő munkájáért. Munkahelyén nem csak a gyerekek egészségével törődik, hanem hatékonyan támogatja az óvőnők és az itt dolgozók munkáját, a gyerkmekek egészségi állapotával kapcsolatban tanácsokat ad a szülőknek, kiváló szakmai kollégaként tisztelik.

A bizottság Köszönőlevelet ítél oda továbbá Miličič Trebaticki Danijelának, a nádaljai Bubamara óvoda óvónőjének, aki kezdettől fogva előkészíti az óvodák különböző pályázatait és projektjeit. A településen civil egyesületet alapított, amelynek fő célja a gyerekek különböző képzőművészeti pályázatokon való részvétele. Munkájáért eddig több elismerést kapott, többek között a tartományi Dr. Đorđe Natošević Díj tulajdonosa is.

Munkájában az eddigi eredményekért ugyancsak Köszönőlevelet ítél a bizottság dr. Ilija Gazepov turiai orvosnak. Önfeláldozó és kiváló munkája mellett a Kék Kör, a Cukorbetegség Ellen Küzdők Szenttamási Egyesületének elnökeként csapatával számtalan ingyenes ellenőrzést szervezett a községben az egyesületek, munkaszervezetek és a polgárok részére. Emellett a Beljanska Bara Ökológiai Mozgalom titkári teendőit is ellátja, egyik élharcosa a környezetvédelmi akcióknak a község területén.

A díjak és köszönőlevelek odaítélését végző bizottság  eddigi humanitárius tevékenysége miatt ugyancsak Köszönőlevél odaítélésére javasolja Kurjački Branislav Bane önkéntes véradót, aki eddig 116 alkalommal adott vért. A bizottság szerint humanitárus cselekedetével sok életet megmentett, és megérdemli, hogy a község elismeréssel adózzon eddigi tevékenységéért.

Az októberi díjak átadására október 19-én, Szenttamás napján kerül sor a régi mozi (Zsebszínház), termében.

 

Paraczky László