Hírek

Szenttamas.rs

 

Játszva átélni

Magyar történelemmel és népszokásokkal ismerkednek a szenttamási gyerekek

A szenttamási Arany János MME egy projektumot indított, amelyen a magyar gyerekekkel foglalkoznak a magyarságról. Érintik az irodalom, a kultúra, a történelem, a népszokások, a hagyományok és minden egyéb olyan témakört, ami nem szerepel a tankönyvekben. A projektumot hétvégenként a Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskolában valósítják meg.

Első alkalommal az érdeklődő fiataloknak Kiss Csaba történelemtanár a magyarság eredetéről, vándorlásairól és a honfoglalásról tartott előadást. Mint mondta, a történelmet az előttünk álló hévégéken játékos formában prezentálja.

− Nagyon fontosnak tartom mindezt, mert a törvény értelmében az iskolai órákon mindössze hat tanórán tudunk foglalkozni magyar történelemmel, csak az a gond, hogy a tanterv túl zsúfolt, így ezt nehéz beszúrni. Ezt úgy lehet megvalósítani, ha kihagyunk más, mondjuk a szerb történelemmel kapcsolatos témákat. Sajnos, mindez nagyon hálátlan dolog, hiszen tudjuk, hogy a nyolcadikosok az év végén záróvizsgát írnak. Nehezen tudom elképzelni, hogy ezen a vizsgán esetleg magyar történelemmel kapcsolatos kérdés lesz. Tehát, ha kihagyok a tankönyvben található témákból valamit, hogy magyar történelmet adjak elő, akkor a magyar gyerekek a záróvizsgán hátrányos helyzetben vannak. Mindezt így, egy kis pluszmunkával próbáljuk áthidalni. Tehát az órán csináljuk mindazt, ami a záróvizsgán valószínűleg kelleni fog, szabadidőnkben pedig saját múltunkkal foglalkozunk.

A népi hagyományok iránt érdeklődők számára Berecz Gaál Brigitta óvodapedagógus tartott vetítéssel egybekötött előadást, ugyanakkor a népszokásokról játékos formában is tanulhattak a gyerekek, valamint a jelen lévő szülők és felnőttek.

− Munkánk célja, hogy a népi játékok segítségével a gyerekek megismerjék és átéljék népi hagyományaink értékeit, s közben ápolják anyanyelvünk kincseit. Népi játékokkal, népdalokkal gazdagított előadásra hívtuk és hívunk az előttünk álló hétvégeken minden játszós kedvű gyermeket, hogy közösen megismerjük az előttünk álló ünnepekhez fűződő népi hagyományokat. Az első előadás alkalmával a novemberi hónapra eső ünnepekről beszéltünk, így Szent Márton, és az András-napi hagyományok megismerésével foglalkoztunk − mondta Berecz Gaál Brigitta.

A projektum szerint magyar történelemmel és irodalommal, valamint a népi hagyományok ismertetőjével legközelebb a jövő szombaton várják az érdeklődőket.

 



 

Forrás: Magyar Szó, Paraczky László

Közzétette: Németh Dezső

szenttamas.rs